Danmark
Dong Energy säljer gaslager för miljarder
Danska energibolaget Dong Energy säljer Stenlille Gaslager, landets största gaslager, till statsägda Energinet.dk. Prislappen landar på 2,25 miljarder danska kronor.
Affären ligger i linje med Dongs strategi om att sälja av delar som inte anses ingå i kärnverksamheten, skriver bolaget i ett pressmeddelande.
I priset ingår även en tilläggsköpeskilling från en tidigare affär mellan de båda bolagen. År 2007 köpte nämligen Energinet.dk ett annat gaslager, Lille Torup, av Dong Energy.
Försäljningen av Stenlille, som måste godkännas av konkurrensmyndigheter och ministeriet för klimat, energi och byggnadsfrågor, väntas gå igenom i slutet av året. I och med affären äger Energinet.dk både de gaslager som finns i Danmark.
Danska staten är största ägare i Dong Energy, med nära 60 procent av aktierna. Men sedan början av året äger amerikanska Goldman Sachs 18 procent av energibolaget. Investmentbanken gick in som ägare i samband med en uppmärksammad finansieringsaffär, som fick hård kritik och ledde till stora protester. (News Øresund)
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik12 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad12 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet12 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
