Veckobrev
Läs News Øresunds veckobrev 48
Gränspendlare med jobb i Sverige riskerar tiotusentals kronor i extra skatt
Öresundspendlare: ”Jag har lärt mig att man kan komma i kläm och att ingen bryr sig”
Danmark har infört digitalt körkort – kan användas som legitimation i de svenska gränskontrollerna
Nu kan danskarna ladda ner sitt körkort i en app och använda det istället för det fysiska körkortet. De digitala körkorten fungerar som körkort inom Danmarks gränser och kan användas som identifikation även i andra sammanhang. I de svenska gränskontrollerna accepteras det digitala körkortet som legitimation eftersom det krävs ett giltigt danskt pass för att utfärda det, upplyser den svenska gränspolisen till News Øresund.
Klicka här för att läsa hela det svenska veckobrevet
Klicka här för att läsa det danska veckobrevet
Klicka här för en gratis prenumeration på News Øresunds svenska veckobrev
Klicka här för en gratis prenumeration på News Øresunds danska veckobrev
News Øresund är en oberoende regional nyhetsbyrå som rapporterar om den gränsregionala utvecklingen i Öresundsregionen samt om Danmark för svenska läsare och om Sverige för danska läsare. News Øresund startade 2012 som ett Interregprojekt mellan Øresundsinstituttet, Lunds universitet och Roskilde universitet med finansiering från EU och regionala aktörer. Sedan 2015 ingår News Øresund i Øresundsinstituttet.
Øresundsinstituttet är ett oberoende dansk-svenskt kunskapscentrum som genom analyser, fakta, nätverksmöten och nyhetsbyrån News Øresund bidrar till en ökad kännedom om utvecklingen i regionen. Verksamheten drivs utan vinstintresse och med finansiering av ett drygt 100-tal medlemmar från stat, regioner, kommuner, universitet och det privata näringslivet.
-
Danmark10 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Samhälle12 månader sedanReserekord när Öresundstågen växt från Köpenhamn-Malmöpendel till att omfatta hela södra Sverige – siktar på 250-procentig ökning till 2050
-
Danmark8 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Samhälle9 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danska valet 20264 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danmark9 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
