Arbetsmarknad
De nordiska samarbetsministrarna informeras om gränsproblem under coronakrisen
Inte bara i Öresundsregionen – utan i alla de nordiska gränsregionerna hamnar gränspendlare i kläm mellan de olika ländernas nya lagar och regler för att hantera coronapandemin. Därför har de nordiska samarbetsministrarna begärt att få löpande information om hur situationen utvecklas, från informationstjänsterna Øresunddirekt, Grensetjänsten Norge-Sverige och Nordkalottens gränstjänst, via Nordiska ministerrådet.
Øresunddirekt var, genom Länsstyrelsen Skåne, snabba med att informera regeringen om den problematik som uppstått för Öresundspendlarna på grund av Sveriges och Danmarks skilda coronastrategier. Men liknande problem har också uppstått i de övriga gränsregionerna, mellan exempelvis Norge och Sverige, Norge och Finland, samt Finland och Sverige. Nordiska ministerrådet gjorde tidigt en sammanställning av frågeställningarna, som presenterades för de nordiska samarbetsministrarna för ett par veckor sedan.
– Jag sammanställde all input från gränstjänsterna och så hade samarbetsministrarna ett extra insatt möte. De tyckte att det var värdefullt utifrån både medborgarperspektivet och företagarperspektivet och önskade att bli löpande informerande, säger Claes Håkansson, seniorrådgivare på Nordiska ministerrådet och teamledare för Gränshinderrådet, till News Øresund.
Nordiska ministerrådet har tagit på sig rollen att hålla kontakt med gränstjänsterna för att föra informationen vidare till beslutsfattare och tjänstemän. Utöver de nordiska samarbetsministrarna informerar Claes Håkansson även det nordiska Gränshinderrådet, som arbetar för att lösa just gränshinder.
– Det här handlar om nationella angelägenheter för länderna, men vi tycker att det är viktigt att kunna förmedla vad konsekvenserna blir för folk som lever och verkar i en gränsregion och som ska förhålla sig till två länders nationella restriktioner. Men vi uppmärksammar inte enbart ministrarna på gränshindersproblem utan föreslår också lösningar på dem, via arbetet i Gränshindersrådet. Ambitionen om att Norden skall vara världens mest integrerade region år 2030 ligger fast, säger han och menar att det nu gäller att dra lärdom av coronapandemin.
Claes Håkansson tycker också att det är viktigt att föra fram det arbete som sker för att minska påverkan på gränspendlarna, både på exempelvis departement och hos gränstjänsterna som Øresunddirekt.
– Betydelsen av det regionala och nationella nordiska samarbetet är av stor vikt när det gäller det här och att man ser båda delarna. Våra regionala informationstjänster betyder mycket i arbetet, säger han.
News Øresund – Anna Palmehag
-
Samhälle12 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle12 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark9 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur12 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas
-
Samhälle11 månader sedanReserekord när Öresundstågen växt från Köpenhamn-Malmöpendel till att omfatta hela södra Sverige – siktar på 250-procentig ökning till 2050
-
Arbetsmarknad12 månader sedanNytt stort projekt om ungas Öresundspendling får stöd av EU-programmet Interreg ÖKS
-
Okategoriserade12 månader sedanEnhedslistens partiledare vill städa upp i det danska försvaret
