Samhälle
Asylsökande i Sverige mister bidrag om de bosätter sig i socialt utsatta områden
Den svenska Ebo-lagen, lagen om eget boende, har ändrats. Nu mister de asylsökande som på egen hand väljer att bosatta sig i socialt utsatta områden sin dagersättning från staten. Katrin Stjernfeldt Jammeh (S), kommunstyrelsens ordförande i Malmö, säger till Sydsvenskan att hon vill få hela staden klassad som socialt utsatt.
Tidigare har asylsökande i Sverige kunnat välja mellan att bo på ett av Migrationsverkets anläggningsboenden eller att på egen hand fixa ett boende i Sverige. Oavsett vilket val den asylsökande gjort har personen haft rätt till samma dagersättning. De som valt att hitta ett eget boende har ofta sökt sig till släkt och vänner i socialt utsatta områden, vilket lett till trångboddhet och ökade sociala utmaningar.
I januariavtalet från januari 2019, det avtal som låg till grund för att Socialdemokraterna och Miljöpartiet kunde bilda regering med stöd av Centerpartiet och Liberalerna, var en förändring av Ebo-lagen, laget om eget boende, en av punkterna. Förändringen, som nu röstats igenom i den svenska riksdagen, innebär att asylsökande som väljer att bosätta sig i socialt utsatta områden inte längre har rätt till dagsersättning.
Malmö, en av de städer som tagit emot många asylsökande som valt att hitta bostad i Sverige på egen hand, har länge argumenterat för en förändring av Ebo-lagen. Katrin Stjernfeldt Jammeh (S), kommunstyrelsens ordförande i Malmö, vill att hela staden klassas som ett socialt utsatt område, för att minska antalet asylsökande som söker sig till staden. Malmö kommer dock fortfarande att ta emot de asylsökande Migrationsverket anvisar till Malmö
– Jag ser hela Malmö som ett Ebo-område. Bara så kan vi säkra att lagändringen får effekt. Malmö är geografiskt litet och hela staden har socioekonomiska utmaningar, säger hon till Sydsvenskan. (News Øresund)
-
Danmark10 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Samhälle12 månader sedanReserekord när Öresundstågen växt från Köpenhamn-Malmöpendel till att omfatta hela södra Sverige – siktar på 250-procentig ökning till 2050
-
Danmark8 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danska valet 20264 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Samhälle9 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark10 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
