Danmark
Danmarks största hotellkedja gör storvinst 2018
Arp-Hansen Hotel Group ökade både omsättning och vinst förra året, och visar upp ett överskott på en kvarts miljon danska kronor under 2018. Hotellbranschen i Köpenhamn ser en historiskt hög beläggningsgrad trots ökad konkurrens från Airbnb. ”Det är vi verkligen nöjda med. 2018 har varit ett gott år för hela hotellbranschen”, säger Arp-Hansen Hotel Groups VD, Dorte Krak, till Berlingske.
Hotellkedjan Arp-Hansen Hotel Group äger runt 20 procent av alla hotellrum i Köpenhamn, och beläggningsgraden har varit rekordhög under 2018. Trots att Airbnb nyligen rapporterat att över en miljon gäster använde tjänsten i Köpenhamn under fjolåret var det ofta fullt även hos hotellen.
– Jag tror att det kommer att finnas plats för oss alla. Köpenhamns beläggning, och därmed även Arp-Hansens, är rekordhög. Vi ligger omkring 78 procent, vilket är väldigt högt för en stad. Det betyder ju att det periodvis under året varit riktigt svårt att hitta ett hotellrum. Därför tror jag att det funnits plats till Airbnb utan att de tagit en större del av kakan, säger Dorte Krak, VD på Arp-Hansen Hotel Group, till Berlingske.
Arp-Hansen Hotel Group omsatte knappt 1,3 miljarder danska kronor 2018, och gjorde en vinst på cirka en kvarts miljon. Trots ökad konkurrens från både Airbnb och flera nya hotell i Köpenhamn tror Dorte Krak på en positiv utveckling även i framtiden. Det är framförallt i den växande internationella turismen som hon ser möjligheter:
– Det skulle till exempel kunna komma fler kineser. Det är ett kundsegment vi inte riktigt nått ännu. Många tycker att Köpenhamn är en lite för dyr stad, säger hon till Berlingske. (News Øresund)
-
Danmark10 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Samhälle12 månader sedanReserekord när Öresundstågen växt från Köpenhamn-Malmöpendel till att omfatta hela södra Sverige – siktar på 250-procentig ökning till 2050
-
Danmark8 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danska valet 20264 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Samhälle9 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark10 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070

