Arbetsmarknad
Danska Öresundspendlare får höjd skatt 2018
SINK. Gränspendlare som bor i till exempel Danmark och jobbar i Sverige får höjd skatt nästa år. Den så kallade SINK-skatten höjs under 2018 från 20 till 25 procent. Det är en återgång till den skattenivå som gällde innan 2014. SINK-skatten, eller skatt för utomlands bosatta personer som inte vistas stadigvarande och inte har väsentlig anknytning till Sverige men som får inkomster från arbete i Sverige, är en bruttoskatt på arbetsinkomst vilket innebär att man inte samtidigt kan få avdrag för t.ex. resor och ränteutgifter.
Som pendlare till Sverige har man också rätt till att bli inkomstbeskattad efter samma regler som boende i Sverige, dvs med högra skattesats men med rätt till bidrag. (News Øresund)
-
Danska valet 20266 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20267 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark11 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Samhälle12 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark12 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
-
Danska valet 20267 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Longreads12 månader sedanSvenska Bonnier News köper danska Zetland
-
Danmark11 månader sedanTrendbrott: Unga danska män röker och dricker mindre
