Infrastruktur
Öresundstågtrafiken får tätare avgångar och kortare restid i september

Den 4 september kommer tågtrafiken över Öresundsbron att få fler avgångar och resan från Köpenhamn H till Malmö C förkortas med cirka sju minuter när stoppet på bland annat Hyllie station, på bilden, förkortas. Foto: News Øresund
Med start i september får Öresundspendlarna fler avgångar att välja mellan under rusningstrafiken. Fyra extra tåg kommer att avgå från Malmö C till Köpenhamn H på morgonen och under eftermiddagen kör tre extra tåg i den motsatta riktningen. Samtidigt kortas uppehållen på Kastrup, Hyllie och Malmö C så att restiden minskar. Det meddelade Skånetrafiken i ett pressmeddelande under tisdagen.
De utökade avgångarna i rusningstrafiken och de kortade uppehållen vid tre stationer kommer att starta den 4 september. Det är ett steg mot att återgå till den tiominuterstrafik och den restid som var över Öresundsbron innan gräns- och id-kontrollerna infördes under hösten och vintern 2015/2016.
Utöver fler avgångar kommer också resan från Köpenhamn H till Malmö C att kortas från dagens 45 minuter till runt 38 minuter. Det är ett resultat av att de längre uppehållen vid Hyllie station och Köpenhamns flygplats i Kastrup, som orsakats av gränskontrollerna och de numera slopade id-kontrollerna, ska kortas ner med cirka fyra minuter på varje station. Då kommer gränskontrollen vid Hyllie att genomföras på cirka 6 minuter när ny civilanställd polispersonal är anställd och utbildad.
Förändringen innebär också att de som reser vidare norrut från Malmö C får en ytterligare förkortad resa då stoppet på Malmö C, som idag är 15-20 minuter, kan förkortas utan att den övriga tågtrafiken påverkas. (News Øresund)
-
Danska valet 20268 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20268 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark12 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20268 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Danska valet 20268 månader sedanValforskare: så kan den nya danska regeringen se ut efter valet
-
Danmark12 månader sedanTrendbrott: Unga danska män röker och dricker mindre
-
Danmark11 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
-
Danmark12 månader sedanJensens Bøfhus försvinner helt – konkurrent tar över danska restauranger
