Danmark
Novo Nordisk huvudägare satsar 8,7 miljarder och köper en femtedel av aktierna i brittisk konkurrent till Coloplast

Novo Nordisk Fondens holdingbolag Novo A/S köper en femtedel av aktierna i brittiska Convatec Group för 8,7 miljarder danska kronor. Foto: Novo
Novo A/S som är huvudägare i danska läkemedelsjätten Novo Nordisk och bioteknikföretaget Novozymes köper närmare en femtedel av aktierna i det brittiska medicinteknikföretaget Convatec Group för 8,7 miljarder danska kronor. Bolaget tillverkar bland annat produkter för stomivård, sårbehandling och inkontinens och betraktas som konkurrent till danska Coloplast.
Convatec med huvudkontor i Reading i Storbritannien har mer än 8 500 anställda och bildades 1978 som en division inom Bristol Myers Squibb. 2008 köptes Convatec ut som självständigt bolag av Nordic Capital och Avista som nu säljer vidare 19,95 procent av aktierna till Novo A/S. Convatecs aktie noterades på London Stock Exchange i oktober 2016.
Novo A/S ägs av Novo Nordisk Fonden och är ägarbolaget till Novo Nordisk och Novozymes och har även divisioner som investerar i allt från nystartade bioteknikbolag till större långsiktiga investeringar i bolag som Chr Hansen, BTG, Orexo, Sonion, Veloxis, Symphogen och nu även Convatec. (News Øresund)
-
Danmark10 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark11 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20264 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark8 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Samhälle9 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark10 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark10 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
