Danmark
PostNord tvingas säga upp 4000 i Danmark och ber nu danska och svenska staten om hjälp att finansiera kostnaden på tre miljarder

Upp emot 4000 anställda i PostNord Danmark kommer att förlora sina jobb inom tre år efter förra årets miljardförlust i den danska verksamheten. Foto: News Øresund
Krisdrabbade dansk-svenska PostNord planerar att säga upp mellan 3500 och 4000 anställda i Danmark under två till tre år. Notan för neddragningen väntas bli tre miljarder svenska kronor och nu ber företaget sina ägare, danska och svenska staten, om hjälp med finansieringen. Även i Sverige planeras uppsägningar men inte av samma omfattning.
Förra året redovisade PostNord Danmark en rörelseförlust på 1,9 miljarder svenska kronor, varav 1,3 miljarder beror på engångsnedskrivningar. En orsak till miljardförlusten är att brevvolymerna fortsatt att minska kraftigt på grund av en accelererande digitalisering. Sedan millenieskiftet har antalet postade brev minskat med 80 procent i Danmark. Även i Sverige minskar brevmängden men inte i lika snabb takt och tack vare tidigare rationaliseringar går den svenska verksamheten fortfarande med vinst.
Nu tvingas PostNord Danmark till akuta åtgärder. En ny dansk postlag gör det möjligt att minska brevutbärningen till en gång i veckan. Samtidigt ska antalet anställda minska med ytterligare mellan 3500 och 4000 anställda inom två till tre år, varav 500 inom administrationen. Sedan 2013 har antalet anställda redan minskat med 3000.
Problemet för PostNord är att pengarna börjar ta slut i den danska verksamheten samtidigt som neddragningarna väntas kosta motsvarande tre miljarder svenska kronor. Därför uppger företaget i ett pressmeddelande att de ”till ägarna framfört behov av finansiering av dessa omställningskostnader då PostNord bedömer att de inte kan finansieras internt”. PostNord bildades 2009 och ägs till 60 procent av svenska staten och till 40 procent av danska staten och hade förra året 33 000 anställda i främst Danmark och Sverige.
Förutom neddragningarna i Danmark planerar företaget att minska administrationskostnaderna med en miljard kronor inom tre år. Det innebär att 700 anställda inom PostNords administration i Sverige, Norge och Finland kommer att förlora sina jobb. (News Øresund)
-
Danmark11 månader sedanFrån och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur10 månader sedanNorska Vy testar sommartåg mellan Malmö–Oslo och hoppas på tåg till Köpenhamn
-
Näringsliv11 månader sedan
Saab storsatsar i Skåne – nytt kontor i Lund och nytt varv i Landskrona
-
Danmark10 månader sedanEfter mer än 600 år: Tre kronor försvinner från Danmarks riksvapen
-
Danmark10 månader sedanFörsta spadtaget till utbyggnaden av tågstationen vid Köpenhamns flygplats i Kastrup
-
Norden11 månader sedanNytt program för fri rörlighet i Norden ska stärka Nordiska Ministerrådets arbete mot gränshinder
-
Danmark10 månader sedanMöjlig ny bro mellan Fyn och ön Als kommer ta sju minuter med bil
-
Life Science10 månader sedanLäkemedelsbolaget Polypeptide i Malmö anställer 100 personer – boom för fetmaläkemedel ökar efterfrågan på deras peptidbaserade råvara
