Danmark
Facebook bygger 56 500 kvadratmeter stort datacenter i Odense
Facebooks nästa datacenter kommer att byggas i utkanten av Odense. Det bekräftade IT-gigantens chef för datacenter i Europa, Niall McEntegart, på en presskonferens under förmiddagen. Det rapporterar flera danska medier. Datacentret är en miljardinvestering som enligt Niall McEntegard kommer att bli ett av världens klimatvänligaste och mest avancerade och Odense ses som en optimal plats för ett datacenter.
– Som det första av Facebooks datacenter kommer det nya centret i Odense drivas av förnybara energikällor till hundra procent. Vi är glada för att vara i Odense, det är inte bara en fin plats för ett datacenter utan också en bra stad att bo i, sade Niall McEntegard på presskonferensen.
Facebook har tidigare meddelat att företagets datacenter i Luleå kommer att byggas ut. Även Apple har valt att etablera ett datacenter i Danmark och då i Viborg på Jylland. Apple räknar med en byggstart under 2017, rapporterar Radio Danmark. (News Øresund)
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle11 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Politik12 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Hållbarhet12 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
-
Danmark9 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur11 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas


