Infrastruktur
600 parkeringsplatser försvinner i centrala Köpenhamn nästa år
Köpenhamns kommun kommer att reducera antalet parkeringsplatser i centrala Köpenhamn från och med 2023. Det är politikerna i Köpenhamns kommun eniga om i budgetöverenskommelsen för 2023, uppger TV2/Lorry. 600 av de befintliga omkring 1 050 platserna kommer att tas bort i de äldre delarna av stadsdelen Indre By (Middelalderbyen). Kommunen hänvisar till 580 ”ersättningsplatser” under Israels Plads vid Ørstedsparken som i dagsläget närmare 1 600 personer har rätt till boendeparkering. Även dessa parkeringsplatser kommer successivt att reduceras kommande år. Samtidigt har parkeringssvårigheter också lyfts i Köpenhamns kranskommuner. Sju av åtta kranskommuner uppgav nyligen i en undersökning från TV2/Lorry att de upplever svårigheter med att hitta parkeringsplatser. (News Øresund)
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad11 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet11 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
