Danmark
600 miljoner till polisen för ökat skydd mot terror

I en blocköverskridande uppgörelse ökas det årliga anslaget till den danska polisen med 600 miljoner danska kronor för att stärka skyddet mot terror och för att skapa en ny polisskola i västra Danmark. Foto: News Øresund
I en ny budgetuppgörelse får den danska polisen 600 miljoner danska kronor i extra årligt anslag för att öka insatsen mot terror, få ut fler poliser i aktivt polisarbete, stärka gränskontrollen och för att bygga upp en ny polisskola i västra Danmark.
Under tisdagen nåddes en uppgörelse mellan regerande Venstre och det övriga blå blocket samt Socialdemokraterne om att stärka den danska polisen. Polisens budget ökas med 600 miljoner danska kronor per år.
– Med det avtal vi har ingått idag säkrar vi att Danmark får det hittills starkaste skyddet mot terror och sammanlagt tillför vi polisen nästan två miljarder kronor under de kommande fyra åren, säger Danmarks justitieminister Søren Pind (V)
För att öka utbildningen av poliser ska en ny polisskola byggas upp i västra Danmark. Överenskommelsen pekar tydligt ut att bevaknings och beredskapskapaciteten ska ökas samtidigt som den danska säkerhetspolisens PET:s förmåga att ge personskydd stärks. PET får även ökade resurser till övervakning. Samtidigt bibehålls tidigare satsningar på ökad it- och analyskapacitet samt satsningarna mot inbrott, gängkriminalitet och den organiserade gränsöverskridande kriminaliteten. (News Øresund)
-
Arbetsmarknad12 månader sedanE-handelsföretaget Boozt flyttar huvudkontoret från Malmö till Köpenhamn
-
Danmark5 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Samhälle8 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark12 månader sedanNu kostar den danska kronan under 1,50
-
Forskning12 månader sedanRekordstor donation till Lunds universitets cancerforskning från stiftelse med koppling till Ingvar Kamprad och Ikea
-
Samhälle8 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Danmark9 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Danmark12 månader sedanDanska försvaret vill rusta upp flottan för 150 miljarder kronor


