Infrastruktur
40 procent färre än väntat reste med metrolinjen Cityringen i Köpenhamn förra året
Under 2022 reste 135 000 passagerare per vardag med metrolinjen Cityringen i centrala Köpenhamn, vilket är ungefär 40 procent färre än målet på 235 000 passagerare. Hittills i år ligger passagerartalet något högre – 150 000 passagerare i snitt per vardag. Det rapporterar Danmarks Radio.
Den samhällsekonomiska vinsten blir mindre när färre reser med Cityringen, menar flera trafikforskare som DR har varit i kontakt med. Bland annat eftersom det inte leder till den tidsbesparelse det är beräknat för.
Cityringen togs i drift 2019 och enligt Metroselskabet, som äger och driver Köpenhamns metrolinjer, har övergången till att resa med Cityringen försenats på grund av coronapandemin, då folk uppmanades att inte trängas i kollektivtrafiken. Köpenhamns överborgmästare Sophie Hæstorp Andersen säger i en kommentar till DR att Cityringen kommer att vara till nytta för Köpenhamn under lång tid framöver och att vinsten kan mätas först på lång sikt. (News Øresund)
Fakta: Cityringen
Köpenhamns tredje metrolinje, M3 Cityringen, invigdes den 29 september 2019 med 17 stationer i centrala Köpenhamn. Den totala kostnaden för projektet blev 25 miljarder danska kronor, enligt DR. Metrosystemets utbyggnad kommer att fortsätta med en förlängning av linje M4 med fem stationer till Ny Ellebjerg och en utbyggnad av metron till Nordhavn. Det diskuteras även en utbyggnad till den kommande halvön Lynetteholmen.
-
Danmark11 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark11 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20264 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark8 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Samhälle9 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark10 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark10 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
