Samhälle
Asylsökande lyckades ta sig över Öresundsbron

Natten till den 12 maj i år lyckades fem unga asylsökande ta sig över Öresundsbron och vidare till Sverige där de togs om hand av polis som transporterade dem till Migrationsverket. Foto: News Øresund
För första gången har en grupp asylsökande lyckats ta sig ner i tunneln vid Kastrup och vidare över Pepparholmen och Öresundsbron till Sverige. Det skedde natten till den 12 maj. Öresundsbron fick larm från värmesensorerna, larmade Polisen och stoppade tågtrafiken. Polisen lyckades dock inte hindra de fem ungdomarna från att ta sig över Öresundsbron. Först på svensk mark upptäcktes de och överlämnades till Migrationsverket.
– Ja, det stämmer. Det var det första fallet där man har kommit hela vägen igenom, säger Ewa-Gunn Westford, kommunikatör vid Polisen region syd, till News Øresund.
– Det var fem personer och de tog vi hand om och överlämnade till Migrationsverket för ansökan om asyl. Alla var under arton år.
På Öresundsbro Konsortiet är kommunikationschefen Sanna Holmqvist oroad över utvecklingen mot att allt fler asylsökande försöker ta sig in i tunneln vid Kastrup i sina försök att ta sig vidare över Öresundsbron. Hittills i år har fler än 55 försök gjorts och de har därför satt upp värmesensorer som avslöjar om några personer försöker ta sig in i tunneln.
– Vi är väldigt bekymrade över det här. Vi håller på att se om det när något vi kan förbättra vd gäller belysningen eller övervakningen. Det är ju oerhört bekymmersamt och vi är oroliga.
– Det värsta med detta är oron, det är människor som riskerar sina liv. Det sker flera gånger i veckan nu, det har ökat nu när sommaren börjar. (News Øresund)
-
Danmark11 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark11 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark9 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20265 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Samhälle10 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark11 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark10 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
