Danmark
Tomma kontor blir bostäder i Köpenhamn
Stigande bopriser i centrala Köpenhamn i kombination med många tomma kontor har skapat en trend där kontor förvandlas till eftertraktade bostäder. Enligt en kartläggning gjord av Økonomisk Ugebrev har det genererat 500 nya lägenheter i Köpenhamn de senaste två åren.
De senaste två åren har ytan för kontor, butiker och lager i centrala Köpenhamn krympt med 181 000 kvadratmeter samtidigt som bostadsytorna ökat med 57 500 kvadratmeter eller motsvarande 500 lägenheter på 115 kvadratmeter. Det visar Økonomisk Ugebrevs genomgång av statistik från Köpenhamns kommun rapporterar tidningen Berlingske. Takten i omvandlingen ökar. Under 2010-2011 motsvarade ombyggnaden av kontor endast 120 lägenheter.
Anledningen till att allt fler kontor står tomma i centrala Köpenhamn är att företag och myndigheter väljer att flytta verksamheten längre ut till nybyggda kontorshus där ytorna utnyttjas mera effektivt. Enligt en rapport från danska Bygningsstyrelsen går det att spara 90 miljoner danska kronor årligen om de 23 offentliga institutioner som bor dyrast flyttar till billigare lokaler. Rapporten visar också att den nuvarande kontorsytan på 170 000 kvadratmeter kan krympas till 100 000 kvadratmeter i mera moderna byggnader.
Danish Institute for Study Abroad, DIS, har de senaste fyra åren köpt fyra kontorsfastigheter i centrala Köpenhamn som omvandlats till studentbostäder med plats för 125 personer.
För DIS är fastigheterna en pengaplacering som samtidigt gör att de kan erbjuda amerikanska studenter boende i gamla hus i centrala Köpenhamn. Att köpa kontorsfastigheter underlättar dessutom ombildandet till studentbostäder.
– Om vi hittar en bostadsfastighet så är den redan uthyrd och vi måste vänta på att hyresgästerna flyttar, säger Alice Kongstad, ekonomidirektör på DIS, till den dansk-svenska tidskriften Job & Magt.
Ibland handlar det om att återställa kontoren till ursprunget. Den kontorsfastighet på Kannikestræde i Köpenhamn som DIS köpte för 35 miljoner danska kronor av Bygningsstyrelsen i maj 2010 användes ursprungligen som professorsbostäder på 1700-talet. (News Øresund)
-
Danmark2 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur8 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danska regeringen bidrar med miljoner till stängningen av Pusher Street på Christiania – den 6 april börjar gatan grävas upp
-
Danmark12 månader sedan
Transparency International: Danmark alltjämt minst korrupta landet i världen – Sverige på sämsta placeringen sedan mätningarna startade
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Nytt danskt löneavtal ger en ram på 8,8 procent under två år för 200 000 statsanställda
-
Arbetsmarknad11 månader sedan
Fler svenskar omfattas av den danska expertskatten
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Riksdagen röstar om id-kontrollag den 15 februari – så förbereder sig transportörerna
-
Samhälle11 månader sedan
Göteborg kan gå från sex särskilt utsatta områden till ett på tio år