Danmark
Sirener och sprängladdningar på Rådhusplatsen
Under tisdagen kommer sirener att tjuta och sprängladdningar knalla på Rådhusplatsen i centrala Köpenhamn. Anledningen är att betong ska sprängas bort och frilägga armeringsjärn så att taket till den nya Metrostationen kan gjutas.

Bygget av Metrocityringen har skapat en mängd stora byggarbetsplatser i centrala Köpenhamn, bland annat på Rådhusplatsen. Foto: News Øresund – Johan Wessman
Innan sprängningarna sker kommer en varningssiren att ljuda och betongen som ska sprängas bort kommer att täckas med särskilda sprängmattor som dämpar ljud och hindrar betong att flyga omkring. Därefter kommer taket till den kommande stationen vid den nya Metrocityringen att kunna gjutas rapporterar facktidningen Ingeniøren. Taket kommer att minska bullret vid byggarbetsplatsen på Rådhusplatsen men samtidigt kommer trafiken med lastbilar att öka när jordmassor ska köras bort. (News Øresund)
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad12 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet11 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
