Turism/kultur
Tivoli i Köpenhamn stänger för säsongen efter nya restriktioner

Efter den senaste utökningen av de danska coronarestriktionerna stänger nu det danska nöjesfältet Tivoli för säsongen. Under november och början av december krävdes tidsbokning för att kunna besöka nöjesfältet, men nu stänger det alltså helt. Tivoli tvingades att hålla stängt även under pandemins inledande skede i våras, och nöjesfältet har gjort stora underskott under året. Vårsäsongen på tivoli inleds till påsk, den 27 mars 2021.
– Med vår finansiellt starka utgångspunkt och med helt nödvändig och avgörande hjälp från statens stödpaket har vi med stark förankring i ledning, styrelse och ägarkrets inte på någon tidpunkt kompromissat med kvalitén på Tivoli. Det är med samma utgångspunkt vi vill fokusera på en storslagen öppning under påsken 2021. Då hoppas och tror vi på att vi kan öppna under mer normala förutsättningar än vad som varit möjligt under 2020, säger Susanne Mørch Koch, vd för Tivoli, i ett pressmeddelande.
(News Øresund)
-
Samhälle31 mars, 2020
Corona i Danmark och Sverige: Detta har hänt
-
Samhälle14 juli, 2020
Utrikesdepartementet förlänger reseavrådan till Danmark fram till den 29 juli
-
Samhälle2 juli, 2020
Danmark öppnar gränsen för invånarna i Blekinge och Kronoberg – Skåne närmar sig gränsöppning
-
Infrastruktur23 januari, 2020
Tågvärden som blivit Öresundspendlarnas favorit
-
Samhälle21 maj, 2020
Sverige behandlas på samma sätt som övriga Norden och Tyskland när Danmark börjar öppna upp gränsen – affärsresor möjliga från måndag
-
Samhälle28 maj, 2020
5 100 bilar kom från besök i Sverige och 2 000 från Bornholm vid den danska köbildningen på Öresundsbron i söndags
-
Samhälle8 juli, 2020
Skåne klarar kravet på låg smittnivå – Danmark väntas ge besked om gränsöppning över Öresund under torsdagen
-
Norden29 maj, 2020
Svenskar upplever orättvisa när de stoppas medan finländarna får korsa gränsen