Infrastruktur
Tio prioriterade infrastrukturprojekt lyfts fram av kommuner och regioner i Köpenhamns huvudstadsområde
En östlig ringväg (havnetunnel), mer metro och direkttåg mellan flygplatsen i Kastrup och Roskilde. Det är tre av tio infrastrukturprojekt som KKR Huvudstaden och Region Huvudstaden lyfter fram som prioriterade framöver.
I anslutning till att Folketinget och regeringen står inför förhandling om investeringar i den framtida infrastrukturen och en grön mobilitetsplan har 29 kommuner i huvudstadsområdet tillsammans med Region Huvudstaden gett sitt bud på vilka satsningar som bör prioriteras.
– Vi behöver trycka gaspedalen i botten och se till att femfingerplanens grundtankar blir verklighet – både för att minska trängseln och stärka mobiliteten i hela regionen, skriver Sophie Hæstorp Andersen (S), regionrådsordförande i Region Huvudstaden, i en debattartikel på Altinget.
De kostnadsmässigt största förslagen i listan är en östlig ringväg i Köpenhamn för cirka 20,9 miljarder kronor och utbyggnad av metron från Ny Ellebjerg till Bispebjerg för cirka 19,4 miljarder danska kronor samt från Ny Ellebjerg till Hvidovre Hospital och Rødovre centrum för 14 miljarder danska kronor.
I debattartikeln lyfter Sophie Hæstorp Andersen fram att trängseln och trafiken ökar i takt med att invånarna i huvudstaden blir fler, under de kommande tio åren väntas huvudstadsregionen få 120 000 fler invånare.
Förutom ovan nämnda projekt finns även bland annat även automatisering av S-tågen, förbättringar på Kystbanan och spårväg Gladsaxe- Nørrebro med i prioriteringslistan.
Inom ramen för Greater Copenhagen-samarbetet, där kommunerna i huvudstadsområdet och Region Huvudstaden ingår, finns en gemensam prioritering av gränsöverskridande infrastrukturprojekt i en så kallade trafikcharter. (News Øresund)
-
IT / mobiltelefoni12 månader sedanOtryggheten i fokus när IT-företagen lämnar Kista
-
Arbetsmarknad11 månader sedanE-handelsföretaget Boozt flyttar huvudkontoret från Malmö till Köpenhamn
-
Danmark12 månader sedanDansk magnat blir storägare i bolaget bakom svenska Fjällräven
-
Turism/kultur12 månader sedanMalmö får ett maraton – efter 39 års uppehåll
-
Danmark5 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Samhälle7 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark11 månader sedanNu kostar den danska kronan under 1,50
-
Forskning11 månader sedanRekordstor donation till Lunds universitets cancerforskning från stiftelse med koppling till Ingvar Kamprad och Ikea
