Danmark
Sverige protesterar igen mot halvön Lynetteholmen

Sex svenska myndigheter – Naturvårdsverket, Statens geotekniska institut, Sveriges meteorologiska och hydrologiska institut (SMHI), Trafikverket, Havs- och Vattenmyndigheten samt Länsstyrelsen i Kalmar Län – har i ett brev till den danska miljöstyrelsen krävt svar på hur den tänkt sig att kompensera för den tänkta konstgjorda halvön Lynetteholmen.
Enligt Ingeniøren skriver myndigheterna i brevet att de ”fortfarande [är] oroade över att Lynetteholm kan påverka flödet av vattenströmmar i Öresund, vilket kan påverka syrehalten och salthalten i Östersjön”.
Enligt Dansk Hydraulisk Institut kommer Lynetteholmen att blockera 0,25 procent av vatten- och saltgenomströmingen. En referensgrupp med experter menade att den ackumulerade effekten på sikt hotade Östersjöns balans.
De svenska myndigheterna noterar i sitt brev att andra Öresundsprojekt är betingade av en så kallad ”nollösning”, som lämnar vattengenomströmningen oförändrad, något de menar ska gälla Lynetteholmen också.
Det är inte första gången svenskarna protesterar mot byggplanerna: 2021 skrev dåvarande miljöminister Per Bolund (MP) till den danska regeringen och krävde att det inte dumpades slam i Køge bugt. (News Øresund)
Rapport om Lynetteholmenprojektet: Sediment sprids mindre än väntat
Danmark stoppar dumpningen av slam från Lynetteholm efter svenska protester
-
Danmark6 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Danmark12 månader sedan
Danskt trepartsavtal om CO2-avgift för lantbruket klart – visar att 2030-målet för utsläppen nås
-
Näringsliv10 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Norden12 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv10 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Danmark8 månader sedan
Utan invandring eller stigande fruktsamhet kommer antalet invånare i Danmark att minska kraftigt
-
Politik8 månader sedan
Region Skånes politiker uppvaktar Danmarks regering för att få behålla samarbetet med danska regioner
-
Danmark9 månader sedan
Danska logistikföretaget DSV köper DB Schenker och blir Danmarks näst största företag