Samhälle
Sverige höjer terrorhotnivån från förhöjt hot (3) till högt hot (4) på en femgradig skala
För första gången sedan 2016 höjer Sverige terrorhotnivån från en trea, som betyder förhöjt hot, till en fyra, som betyder högt hot. Svenskarna uppmanas dock ”leva som vanligt” men att vara vaksamma. Enligt Säpochefen Charlotte von Essen är inte hotet kopplat till någon enskild händelse utan det handlar om en samlad bedömning efter de många hot som strömmat in efter koranbränningarna samt det förändrade säkerhetsläget som uppstått i och med kriget i Ukraina.
Att terrorhotsnivåns höjs meddelades på en presskonferens under torsdagen, där bland andra Säpochefen Charlotte von Essen deltog. Hon sade att de under en längre tid sett en ”förändrad och försämrad hotbild mot Sverige, när det gäller attentatshot”.
– Jag vill understryka att den här terrorhothöjningen inte handlar om ett konkret ärende eller en konkret händelse. Det handlar om att den här förändringen vi sett kommer att kvarstå under lång tid, sade Säpochefen Charlotte von Essen, enligt bland andra DN.
Uppmaningen från Säpo till medborgarna är att ”leva som vanligt, men att följa informationen från myndigheterna.” Den nya bedömningen är viktig för myndigheter och företag och hur de ska arbeta kring säkerhet.
Vid samma presskonferens sade statsminister Ulf Kristersson att det ”avvärjts flera planerade dåd mot Sverige”, dock utan att precisera vad det skulle röra sig om.
– Jag förstår att många svenskar känner oro. Men vi ska leva våra liv som vanligt, vi ska stå upp för våra liv och vårt sätt att leva, sade statsminister Ulf Kristersson.
I Sverige är det Nationellt centrum för terrorhotbedömning (NCT) som består av personal från Försvarets radioanstalt (FRA), Militära underättelse- och säkerhetstjänsten (MUST) och Säkerhetspolisen (Säpo) som bedömer terrorhotnivån.
Under 2015–16 låg hotnivån på en fyra. Detta efter att IS uppmanat till terrordåd runt om i Europa i kombination med det höga antal flyktingar som Sverige tog emot under den tiden.
Under torsdagen florerade det rykten om att något skulle hända vid Malmöfestivalen. Ryktena dementerades av polis, som enligt Sydsvenskan inte sade sig ha fått någon trovärdig information om något hot mot festivalen.
Samtidigt skjuts planerade firandet av det svenska damlandslaget i Kungsträdgården i Stockholm, vid den händelse att de skulle vinna bronsmatchen mot Australien på lördag, upp med hänvisning till terrornivåhöjningen, enligt P4 Stockholm. (News Øresund)
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad12 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet11 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
