Samhälle
Sverige höjer terrorhotnivån från förhöjt hot (3) till högt hot (4) på en femgradig skala
För första gången sedan 2016 höjer Sverige terrorhotnivån från en trea, som betyder förhöjt hot, till en fyra, som betyder högt hot. Svenskarna uppmanas dock ”leva som vanligt” men att vara vaksamma. Enligt Säpochefen Charlotte von Essen är inte hotet kopplat till någon enskild händelse utan det handlar om en samlad bedömning efter de många hot som strömmat in efter koranbränningarna samt det förändrade säkerhetsläget som uppstått i och med kriget i Ukraina.
Att terrorhotsnivåns höjs meddelades på en presskonferens under torsdagen, där bland andra Säpochefen Charlotte von Essen deltog. Hon sade att de under en längre tid sett en ”förändrad och försämrad hotbild mot Sverige, när det gäller attentatshot”.
– Jag vill understryka att den här terrorhothöjningen inte handlar om ett konkret ärende eller en konkret händelse. Det handlar om att den här förändringen vi sett kommer att kvarstå under lång tid, sade Säpochefen Charlotte von Essen, enligt bland andra DN.
Uppmaningen från Säpo till medborgarna är att ”leva som vanligt, men att följa informationen från myndigheterna.” Den nya bedömningen är viktig för myndigheter och företag och hur de ska arbeta kring säkerhet.
Vid samma presskonferens sade statsminister Ulf Kristersson att det ”avvärjts flera planerade dåd mot Sverige”, dock utan att precisera vad det skulle röra sig om.
– Jag förstår att många svenskar känner oro. Men vi ska leva våra liv som vanligt, vi ska stå upp för våra liv och vårt sätt att leva, sade statsminister Ulf Kristersson.
I Sverige är det Nationellt centrum för terrorhotbedömning (NCT) som består av personal från Försvarets radioanstalt (FRA), Militära underättelse- och säkerhetstjänsten (MUST) och Säkerhetspolisen (Säpo) som bedömer terrorhotnivån.
Under 2015–16 låg hotnivån på en fyra. Detta efter att IS uppmanat till terrordåd runt om i Europa i kombination med det höga antal flyktingar som Sverige tog emot under den tiden.
Under torsdagen florerade det rykten om att något skulle hända vid Malmöfestivalen. Ryktena dementerades av polis, som enligt Sydsvenskan inte sade sig ha fått någon trovärdig information om något hot mot festivalen.
Samtidigt skjuts planerade firandet av det svenska damlandslaget i Kungsträdgården i Stockholm, vid den händelse att de skulle vinna bronsmatchen mot Australien på lördag, upp med hänvisning till terrornivåhöjningen, enligt P4 Stockholm. (News Øresund)
-
Danmark2 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur8 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark10 månader sedan
Danska regeringen bidrar med miljoner till stängningen av Pusher Street på Christiania – den 6 april börjar gatan grävas upp
-
Danmark12 månader sedan
Transparency International: Danmark alltjämt minst korrupta landet i världen – Sverige på sämsta placeringen sedan mätningarna startade
-
Arbetsmarknad11 månader sedan
Nytt danskt löneavtal ger en ram på 8,8 procent under två år för 200 000 statsanställda
-
Danmark12 månader sedan
Danska Nordic Waste har gått i konkurs och lämnar efter sig notan för miljöskandalen – och i Sverige åtalas Think Pink för grovt miljöbrott
-
Arbetsmarknad11 månader sedan
Fler svenskar omfattas av den danska expertskatten
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Riksdagen röstar om id-kontrollag den 15 februari – så förbereder sig transportörerna