Danmark
Svensk Shakespeare på Kronborg


Jonas Nerbe i musikalen William som blir en av akterna i årets Shakespeare-festival på Kronborg Slott i Helsingör i sommar. Foto: Stockholms Musikteater – Andreas Boonstra
Den svenska musikalen ”William” blir en av akterna på årets Shakespeare-festival i Helsingör. Skådespelaren Jonas Nerbe kämpade länge för att lära sig texten på originalspråk.
– Det var en utmaning kan jag säga, men det var en hjälp och en tröst att texten och översättningen är så pass bra, säger Jonas Nerbe till News Øresund.
Musikalen ”William” är skriven av Jan-Erik Sääf och bygger på Shakespeares sonetter. Via dem skildras ett år av den kända dramatikerns liv. I texterna bearbetar han bland annat sin skrivkramp.
– Sonetterna är det närmaste vi kommer Shakespeare som person. I pjäsen är han en konstnärlig, driven person som kämpar för att hitta sin väg i livet. Det är mycket kamp, säger Jonas Nerbe.
Han har under flera år spelat föreställningen på svenska, men förra året översattes texten till engelska och Jonas Nerbe lärde sig Sonetterna på det språk som de ursprungligen skrevs på.
Under Shakespearefestivalen kommer ”William” att spelas utomhus på borggården. Jonas Nerbe har nyligen varit och tagit sig en titt på slottet, där den fiktive Hamlet ska ha trånat efter Ophelia.
– Det var magiskt. Det var fantastiskt vackert och stämningsfullt, säger han.
Shakespearefestivalen pågår under perioden 1-10 augusti. Förutom musikalen kommer även det brittiska teatersällskapet Shakespeare’s Globe att spela ”Mycket väsen för ingenting”. Årets film blir ”King Lear” från 1971.
– Det är Shakespeare-tider nu. I år är 450 år sedan han föddes och 2016 är det 400 år sedan han dog. Vi kommer att fortsätta att turnera med vår föreställning i Sverige och utomlands, säger Jonas Nerbe. (News Øresund – Emilia Söelund)
FAKTA/Shakespeare Festival
Shakespearefestivalen på Kronborg slott pågår under perioden 1-10 augusti.
Programpunkter:
”Much Ado About Nothing” med Shakespeare’s Globe. (1-4/8)
”William” med Stockholm Musikteater. (6-7/8)
”King Lear”. Filmatisering från 1971. (9/8)
”Shakespeare in Concert” (10/8)
-
Danmark6 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur12 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danskt trepartsavtal om CO2-avgift för lantbruket klart – visar att 2030-målet för utsläppen nås
-
Infrastruktur12 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Näringsliv9 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Norden11 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv9 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Samhälle12 månader sedan
Danmark skriver ner befolkningsprognosen – väntas nå 6 miljoner invånare 2028