Danmark
Strid om avtalslöner för scenarbetarna på ESC

Den danska fackföreningen 3F försöker få de inhyrda företagen som bygger scenerna till Eurovision Song Contest att följa kollektivavtalen regler.
Två veckor innan Eurovision Song Contest drar igång i varvshallarna på Refshaleøen i Köpenhamn rasar ett internt bråk om lönerna till scenarbetarna. Förra veckan blockerades infarten till området i protest mot att Danmarks Radio låter inhyrda ställningsarbetare jobba utan kollektivavtal uppger nättidningen Avisen.dk.
Inget av de fyra företag som Danmarks Radio, DR, hyrt in för att bygga scenerna till Eurovision Song Contest uppges ha några kollektivavtal.
– Det är fullständigt oacceptabelt. DR har själv kollektivavtal, säger Olaf Schroeder-Løndorf på Ställningsarbetarnas fackklubb till Avisen.dk. och pekar på att Köpenhamns kommun kräver att alla deras underleverantörer följer gällande avtal.
Även den större fackföreningen 3F har löpande pressat på för att ordna säkra anställningsförhållande till de inhyrda scenarbetarna som arbetar med Eurovision Song Contest, ESC. Enligt 3F betalar underentreprenörerna visserligen högre timlöner än normalt under ESC , 130 danska kronor i timmen, men de följer inte kollektivavtalets regler om ersättning för arbete på kvällar och helger.
– Det är en bransch där man inte är van vid att diskutera med fackföreningar, säger Karsten Kristensen, facklig sekreterare på 3F, till Avisen.dk.
Enligt Danmarks Radio har företaget kollektivavtal för den egna personalen och vill i övrigt agera opolitiskt.
– DR ställer därför inga krav på att företag som vi ingår avtal med ska ha kollektivavtal, säger Jacob Faarvang, pressansvarig på Danmarks Radio. (News Øresund)
-
Samhälle12 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle11 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark9 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
-
Danmark9 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur12 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas
-
Arbetsmarknad12 månader sedanUber förvärvar stort danskt taxibolag
-
Infrastruktur12 månader sedanNy rapport: Så ska Arlandas konkurrenskraft stärkas
