Samhälle
Stort söktryck på Lunds universitets intensivkurs i danska
144 sökande till 70 platser. Det är många som vill lära sig danska under en veckas intensivkurs i sommar. Kursen hålls av Lunds universitets Centrum för Öresundsstudier (CORS) och kommer förutom språkundervisning innehålla inslag om danskt kultur- och samhällsliv. Kursen riktar sig främst till anställda och studenter vid universitet och högskolor i Sverige, och det är därmed de som i första hand kommer att antas till kursen, uppger Mia Krokstäde som är kursadministratör på CORS till News Øresund. (News Øresund)
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik12 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad12 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet12 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
