Infrastruktur
Snart faller domen över danska skandaltågen

Problemtyngda tågmodellen IC4 blev inte det lyft DSB hade hoppats på. Tvärtom. Bild: Flickr – Hugh Llewelyn (CC BY-SA 2.0)
På fredag presenteras den externa utredning som ska ge besked om framtiden för de problemtyngda tågen IC4 och IC2. Men det är oklart om statliga järnvägsföretaget DSB kommer att följa experternas rekommendation – om de kommer fram till att tågen borde skrotas. Det rapporterar Ingeniören.
En skrotning skulle leda till miljardförluster för DSB och transportministern Magnus Heunicke (S) har tidigare sagt att det skulle göra DSB konkursmässigt.
Läs mer: Skrotning av danska skandaltåget IC4 kan leda till konkurs för DSB
Det var i juni som DSB meddelade att oberoende experter skulle undersöka om det är ekonomiskt försvarbart att fortsätta köra IC4- och IC2-tågen.
Järnvägsföretaget har själv beskrivit utredningen som ”slutprovet för IC4”. Men det är oklart vad som händer om experterna faktiskt kommer fram till att tågen måste skrotas.
”Det kan vi prata om när utredningen blir offentlig”, skriver DSB:s presschef Niels-Otto Fisker i ett mejl till Ingeniören.
Enligt DSB jobbar man på en plan B, ”om IC4 inte skulle klara sin examen”, men vad det innebär konkret framgår inte.
Men järnvägsföretaget har själva lyft fram att tågen skulle kunna användas till annan typ av trafik, om de får tummen ned i utredningen.
När IC4-tågen beställdes 2000 från italienska Ansaldobreda var tanken att de skulle bli ett lyft för DSB:s intercitytrafik tvärs över Danmark. Så blev det inte. Slutleveransen försenades från 2006 till 2013 och tågen har aldrig fungerat ordentligt. IC4 har drabbats av krånglande datorer, fästen till hjulaxlar som spricker och fel på bromsarna. Tidvis har de fått körförbud eller fått köra med sänkt hastighet.
Den oberoende utredningen, som offentliggörs på fredag, har gjorts av det schweiziska ingenjörsföretaget Prosa med stöd av det schweiziska nationella järnvägsbolaget SBB. (News Øresund)
-
IT / mobiltelefoni12 månader sedanOtryggheten i fokus när IT-företagen lämnar Kista
-
Arbetsmarknad11 månader sedanE-handelsföretaget Boozt flyttar huvudkontoret från Malmö till Köpenhamn
-
Danmark12 månader sedanDansk magnat blir storägare i bolaget bakom svenska Fjällräven
-
Turism/kultur12 månader sedanMalmö får ett maraton – efter 39 års uppehåll
-
Danmark5 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Samhälle7 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark11 månader sedanNu kostar den danska kronan under 1,50
-
Forskning11 månader sedanRekordstor donation till Lunds universitets cancerforskning från stiftelse med koppling till Ingvar Kamprad och Ikea
