Näringsliv
Shoppingturismen i Sverige fortsätter växa – branschen omsatte 337 miljarder 2018

Turismbranschen omsatte 337 miljarder kronor i Sverige, och snabbast ökning sker bland de utländska besökarna. Det visar en ny rapport från Svensk Handel. Danskarna står för 9 procent av alla utländska kortköp i Sverige, men den största gruppen kommer från Norge som står för hela 25 procent av alla utländska kortköp.
Två procent av alla utländska kortköp sker med kinesiska kort, men i gengäld handlar kineserna för i genomsnitt 1 056 kronor per köp. Danskarnas genomsnittsköp har ökat mest av alla nationaliteter. 2018 handlade danskar i genomsnitt för 470 kronor per köp, en ökning med 10 procent sedan 2017.
Merförsäljningen i Malmö, det vill säga köp i detaljhandeln genomförda av andra än de som är folkbokförda i kommunen, uppgick till 2,9 miljarder kronor 2018. Detta kan jämföras med 8,2 miljarder i Stockholm och 5,5 miljarder i Göteborg. Detaljhandeln står för omkring 30 procent av den sammanlagda turismkonsumtionen, medan resor och transporter är den största utgiftsposten för turisterna. (News Øresund)
-
Samhälle31 mars, 2020
Corona i Danmark och Sverige: Detta har hänt
-
Samhälle14 juli, 2020
Utrikesdepartementet förlänger reseavrådan till Danmark fram till den 29 juli
-
Samhälle2 juli, 2020
Danmark öppnar gränsen för invånarna i Blekinge och Kronoberg – Skåne närmar sig gränsöppning
-
Infrastruktur23 januari, 2020
Tågvärden som blivit Öresundspendlarnas favorit
-
Samhälle21 maj, 2020
Sverige behandlas på samma sätt som övriga Norden och Tyskland när Danmark börjar öppna upp gränsen – affärsresor möjliga från måndag
-
Samhälle28 maj, 2020
5 100 bilar kom från besök i Sverige och 2 000 från Bornholm vid den danska köbildningen på Öresundsbron i söndags
-
Samhälle8 juli, 2020
Skåne klarar kravet på låg smittnivå – Danmark väntas ge besked om gränsöppning över Öresund under torsdagen
-
Norden29 maj, 2020
Svenskar upplever orättvisa när de stoppas medan finländarna får korsa gränsen