Arbetsmarknad
SEB: danska löner borde höjas

Om lönerna i Danmark höjs kommer den privata konsumtionen öka. Det kommer i sin tur leda till en mer balanserad högkonjunktur. Det kommer banken SEB fram till i en ny analys av den danska ekonomin. Det skriver Berlingske.
SEB framhäver i analysen att löneutvecklingen i Danmark halkar efter många andra länder. Därför finns det framöver utrymme för större löneökning än den som varit under de senaste åren.
Enligt SEB är det många danska företag som klagar på för svag efterfrågan, snarare än arbetskraftsbrist. Om lönerna höjs kan det leda till att köpkraften ökar. (News Øresund)
-
Danmark3 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur10 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Norden9 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Danmark11 månader sedan
400-åriga renässansbyggnaden Børsen i Köpenhamn brann ned till hälften – röster höjs för att bygga upp den igen
-
Infrastruktur9 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
IT / mobiltelefoni12 månader sedan
Mobilbetalningar blir möjliga före sommaren mellan Danmark, Norge och Finland
-
Samhälle11 månader sedan
Konjunkturen i Öresund: sysselsättningen stiger fortsatt i Danmark och inflationen i Sverige föll mer än väntat
-
Samhälle12 månader sedan
Tusentals tyskar flyttar till Sverige – ”Schwedenhaus” ny hashtag på sociala medier