Energi
S i Malmö vill starta ett lokalt energibolag för att lösa elkrisen
Malmö, liksom stora delar av södra Sverige, lider av ett stort underskott på el och samtidigt stiger elkostnaderna för hushållen och företagen. På tisdagen presenterade Socialdemokraterna ett nytt vallöfte för att hindra elkrisen: skapandet av ett lokalt energibolag.
Södra Sverige är drabbat av höga elpriser (på tisdagen låg spotpriset på över 5 kronor per kilowattimme). För att minska kostnaderna och sårbarheten för hushåll och företag i Malmö presenterade Katrin Stjernfeldt Jammeh, kommunstyrelsens ordförande, på tisdagen Socialdemokraternas nya vallöfte. Partiet vill skapa ett nytt lokalt energibolag genom att bilda ett dotterbolag till avfallsanläggningen Sysav, som samlar in sopor och avfall i fjorton kommuner i Skåne.
– Med rätt gjorda investeringar kan vi öka kapaciteten och använda Sysav mycket mer offensivt för att se till att vi blir självförsörjande på ett annat sätt av el och energi, sa hon på den digitala pressträffen.
Hur mycket el- och värmeproduktion som det nya energibolaget kan generera beror på storleken av investeringarna, men ett utvecklingsarbete kring Sysav:s framtid som har pågått en tid har tydliggjort potentialen, menar hon.
– Jag ser att vi är flera kommuner som ser att här finns en outnyttjad potential och att inte ta vara på den är inte försvarbart så därför vill vi gå fram med den här utredningen så fort som möjligt. Vad jag förstår så finns kapacitet som vi med rätt investeringar skulle kunna få fart på ganska snabbt, sa Katrin Stjernfeldt Jammeh.
Malmö stad har tidigare ägt ett energibolag, Sydkraft, som 2001 såldes till energikoncernen Eon. Kommunen är idag beroende av att el överförs från övriga Sverige och utlandet för sin elkonsumtion. Idag är Sverige indelat i fyra elprisområden, vilket innebär att de norra delarna av landet betalar ett lägre pris för elen eftersom produktionskapaciteten är större där. Krav på bättre överföringskapacitet och möjlighet till lagring av el har rests från flera skånska politiker och näringslivet.
(News Øresund – Erik Ottosson)
Fakta: Sysav
Sysav är en avfallsanläggning som ägs av 14 skånska kommuner. 2021 återvanns 98 procent av det hanterade avfallet som material och energi. Återvinningen av energi bidrog till 62,5 procent av fjärrvärmen i Malmö och Burlövs kommuner. Källa: Sysav
-
Danmark1 månad sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur8 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark10 månader sedan
Danska regeringen bidrar med miljoner till stängningen av Pusher Street på Christiania – den 6 april börjar gatan grävas upp
-
Longreads12 månader sedan
Tema digitalisering del 3: EU och Norden satsar på ökad digital tillgång över gränserna – men trots det går få tjänster att nå med utländsk e-legitimation hos svenska myndigheter
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Arbetslösheten i Danmark ökade under 2023 – men inte så mycket som befarat
-
Danmark12 månader sedan
Transparency International: Danmark alltjämt minst korrupta landet i världen – Sverige på sämsta placeringen sedan mätningarna startade
-
Danmark12 månader sedan
Danska Nordic Waste har gått i konkurs och lämnar efter sig notan för miljöskandalen – och i Sverige åtalas Think Pink för grovt miljöbrott
-
Arbetsmarknad11 månader sedan
Nytt danskt löneavtal ger en ram på 8,8 procent under två år för 200 000 statsanställda