Samhälle
Risken för tågstrejk uppskjuten till måndag – Seko: ”Finns utrymme att förhandla”

Det blir inget stopp i Öresundstågtrafiken från torsdagen på grund av strejk, som fackförbundet Seko tidigare har varslat om. Bedömningen är att förhandlarna behöver mer tid för att kunna lösa upp vissa knutar och strejkvarslet skjuts upp till måndag klockan 15.
Medlarna i förhandlingen om villkoren för tågpersonalen har uppmanat att skjuta upp strejkvarslet till måndagen, skriver fackförbundet Seko i ett pressmeddelande, eftersom det finns utrymme att förhandla och komma överens om parterna får mer tid på sig.
Därmed blir det inget stopp i Öresundstågtrafiken från torsdagen och över helgen. Tidigast på måndag klockan 15 kan strejken bryta ut enligt den nuvarande tidplanen. (News Øresund)
-
Danmark4 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur11 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Infrastruktur10 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Norden10 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Samhälle12 månader sedan
Konjunkturen i Öresund: sysselsättningen stiger fortsatt i Danmark och inflationen i Sverige föll mer än väntat
-
Näringsliv8 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Danmark12 månader sedan
400-åriga renässansbyggnaden Børsen i Köpenhamn brann ned till hälften – röster höjs för att bygga upp den igen
-
Näringsliv8 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet