Samhälle
Risken för tågstrejk uppskjuten till måndag – Seko: ”Finns utrymme att förhandla”
Det blir inget stopp i Öresundstågtrafiken från torsdagen på grund av strejk, som fackförbundet Seko tidigare har varslat om. Bedömningen är att förhandlarna behöver mer tid för att kunna lösa upp vissa knutar och strejkvarslet skjuts upp till måndag klockan 15.
Medlarna i förhandlingen om villkoren för tågpersonalen har uppmanat att skjuta upp strejkvarslet till måndagen, skriver fackförbundet Seko i ett pressmeddelande, eftersom det finns utrymme att förhandla och komma överens om parterna får mer tid på sig.
Därmed blir det inget stopp i Öresundstågtrafiken från torsdagen och över helgen. Tidigast på måndag klockan 15 kan strejken bryta ut enligt den nuvarande tidplanen. (News Øresund)
-
Danmark12 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20266 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark10 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Samhälle11 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark11 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark11 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
