Samhälle
Rekordmånga personresor över Öresund under årets tredje kvartal
Resandet och trafiken över Öresund fortsätter att växa med undantag för godstrafiken. När det gäller antalet personresor över sundet låg det under det tredje kvartalet i år på den högsta nivån som hittills noterats i Øresundsindex samlade trafikstatistik som sträcker sig tillbaka till 2015. I medeltal gjordes det under årets tredje kvartal 125 207 personresor varje dygn med bil och tåg över Öresundsbron och med färja mellan Helsingborg och Helsingör. På Öresundsbron sattes flera trafikrekord under juli. Øresundsindex trafikstatistik tas fram kvartalsvis av oberoende Øresundsinstituttet på uppdrag av Øresundsbro Konsortiet och med Öresundslinjen, DSB, Skånetrafiken och Trafikverket som faktapartners.
Under tredje kvartalet 2023 gjordes:
125 207 personresor över Öresund (enkelresor), vilket är en ökning med 5,0 procent jämfört med samma kvartal förra året och en ökning med 4,7 procent jämfört med 2019. Knappt hälften av personresorna över Öresund sker med bil över bron medan nästan var tredje resa sker med tåg och var femte med färja.
16 224 pendlarresor över Öresund (enkelresor), vilket är en ökning med 10,0 procent jämfört med samma kvartal 2022 och en minskning med 5,6 procent jämfört med 2019. Främst är det tågpendlingen som ökar. Under tredje kvartalet i år var antalet pendlarresor med tåg 15,5 procent fler jämfört med samma kvartal i fjor. Trafiken med Öresundståg svarar för två tredjedelar av antalet pendlarresor över Öresund.
3 226 godstransporter med lastbil, varubil och järnvägsvagn över Öresund. Det är en minskning med 13 procent jämfört med samma kvartal under rekordåret 2022 och godstrafiken ligger nu på ungefär samma nivå som tredje kvartalet 2019.
(News Øresund)
-
Danmark1 månad sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur8 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark10 månader sedan
Danska regeringen bidrar med miljoner till stängningen av Pusher Street på Christiania – den 6 april börjar gatan grävas upp
-
Danmark12 månader sedan
Transparency International: Danmark alltjämt minst korrupta landet i världen – Sverige på sämsta placeringen sedan mätningarna startade
-
Danmark12 månader sedan
Danska Nordic Waste har gått i konkurs och lämnar efter sig notan för miljöskandalen – och i Sverige åtalas Think Pink för grovt miljöbrott
-
Arbetsmarknad11 månader sedan
Nytt danskt löneavtal ger en ram på 8,8 procent under två år för 200 000 statsanställda
-
Arbetsmarknad11 månader sedan
Fler svenskar omfattas av den danska expertskatten
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Riksdagen röstar om id-kontrollag den 15 februari – så förbereder sig transportörerna