Fastighet
Peab ska bygga 9 000 kvadratmeter kontor på Brunnshög i Lund

I veckan stod det klart att Peab Projektutveckling köper mark i stadsutvecklingsområdet Brunnshög i norra Lund för att bygga en cirka 9 000 kvadratmeter stor kontorsfastighet. Enligt bolaget ska huset bli ett hållbart landmärke med miljön i fokus.
– Vår ambition är att skapa ett arkitektoniskt högkvalitativt och hållbart landmärke. Med ett hållbart koncept och med människan i centrum kommer det att bli mer än bara en vanlig arbetsplats. Fastigheten ska också utveckla och stärka det sociala livet i området. Såväl boenden, arbetande och förbipasserande i kvarteret ska kunna mötas och umgås i ett gemensamt ”vardagsrum” säger Eva Zdolsek, affärschef Peab Fastighetsutveckling, i ett pressmeddelande.
Peab samarbetar med Tengbom som arkitekt för projektet och, enligt bolaget, är utgångspunkten i utformningen miljöpsykologi och att främja hälsa och välbefinnande. (News Øresund)
-
Danmark4 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur10 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Infrastruktur10 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Danmark11 månader sedan
400-åriga renässansbyggnaden Børsen i Köpenhamn brann ned till hälften – röster höjs för att bygga upp den igen
-
Norden9 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
IT / mobiltelefoni12 månader sedan
Mobilbetalningar blir möjliga före sommaren mellan Danmark, Norge och Finland
-
Samhälle11 månader sedan
Konjunkturen i Öresund: sysselsättningen stiger fortsatt i Danmark och inflationen i Sverige föll mer än väntat
-
Näringsliv7 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan