Samhälle
Över 70 kilo läkemedel läcker varje år ut i havet runt Skåne


Årligen släpps över 70 kilo läkemedel och antibiotika ut i Öresund och Östersjön från svenska reningsverk. Foto: News Øresund
Minst 71 kilo läkemedel sköljs varje år ut med vattnet i Skåne – och det mesta hamnar i Öresund. Det visar en ny forskningsrapport från Högskolan Kristianstad. En mer omfattande beräkning visar att det totalt kan handla om utsläpp på uppemot 600 kilo per år.
Ola Svahn, forskare i miljövetenskap med inriktning mot kemisk analys, och Erland Björklund, professor i analytisk kemi, vid Högskolan Kristianstad har undersökt i vilken omfattning 21 olika läkemedel och antibiotika läcker ut i havsvattnet varje år. Det skriver Högskolan Kristianstad i ett pressmeddelande.
Utsläppen beror bland annat på reningsverkens bristande förmåga att rena vattnet i tillräcklig grad. Eftersom de största städerna ligger längs Skånes västkust hamnar den största delen av utsläppen i Öresund.
Undersökningen har gjorts under 2017 och utgår endast från åtta reningsverk. Därför finns ett mörkertal förbundet med analysresultaten. Ser man till förhållandet mellan kubikmeter vatten och läkemedelsutsläpp har forskarna funnit fyra kilos utsläpp av läkemedel och antibiotika per miljon kubikmeter behandlat vatten. En mer rättvisande bild av utsläppen är därmed att nära 600 kilo läkemedel och antibiotika varje år sköljs ut i skånska vatten.
Dessutom har forskarna bara undersökt 21 olika former av läkemedel och antibiotika, eftersom dessa satts upp på Läkemedelsverkets övervakningslista. I själva verket utgör de 21 ämnena bara en bråkdel av den totala mängden läkemedel och antibiotika som används. (News Øresund)
-
Danmark4 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur10 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Infrastruktur10 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Danmark11 månader sedan
400-åriga renässansbyggnaden Børsen i Köpenhamn brann ned till hälften – röster höjs för att bygga upp den igen
-
Norden9 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
IT / mobiltelefoni12 månader sedan
Mobilbetalningar blir möjliga före sommaren mellan Danmark, Norge och Finland
-
Samhälle11 månader sedan
Konjunkturen i Öresund: sysselsättningen stiger fortsatt i Danmark och inflationen i Sverige föll mer än väntat
-
Näringsliv7 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan