Samhälle
Öresundståg från Köpenhamn väntar på Malmö C för att minska förseningar från gränskontrollen

Den fortsatta gränskontrollen vid stationen i Hyllie (bilden) gör att Skånetrafiken låter Öresundstågen från Köpenhamn vänta in nästa ordinarie avgång på Malmö Central för att inte förseningarna ska fortplantas ut i det skånska järnvägsnätet. Nyordningen gäller från och med måndag. Foto: News Øresund
Efter regeringens beslut om att förlänga gränskontrollerna till den 11 december väljer Skånetrafiken att låta Öresundstågen från Köpenhamn vänta in nästa avgång på Malmö Central för att minska förseningarna från Malmö. Resenärerna med Pågatåg från Simrishamn och Ystad får fortsätta åka direkt från Oxie till Malmö Central med ett extra stopp på Persborg.
Att Öresundstågen från Köpenhamn blir försenade i samband med gränskontrollen på Hyllie går inte att hindra. Men genom att låta de försenade tågen invänta nästa ordinarie avgång på Malmö Central ska förseningarna inte fortplantas längre ut i Skåne för passagerare som stiger på vid Centralen. För passagerare från Danmark på väg mot Lund och andra orter innebär nyordningen att den längre restiden normaliseras. Detta nya trafikupplägg börjar gälla från och med måndag och skyltar ska sättas upp med information på Malmö Central.
För resenärerna som tar Pågatåg från Simrishamn och Ystad har det sedan en tid inte varit möjligt att stiga av vid Svågertorp, Hyllie och Triangeln eftersom dessa tåg nu leds om via Kontinentalbanan på väg till Malmö Central. En tillfällig station har öppnats vid Persborg för avstigande. Anledningen är att polisen av säkerhetsskäl inte vill ha för många personer på perrongen i Hyllie. Tåg som går från Malmö i riktning mot Ystad och Simrishamn kör som tidigare via Citytunneln och stannar vid Triangeln, Hyllie och Svågertorp. (News Øresund)
-
Danmark12 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20266 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark9 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Samhälle10 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark11 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark11 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
