Samhälle
Öresundsdebatten vecka 3: Novo Nordisk lyfter Kalundborg och skånsk kollektivtrafik som förebild för Danmark

Läkemedelsbolaget Novo Nordisk enorma investeringar driver upp BRP-tilväxten i hamnstaden Kalundborg, dansk forskare efterlyser samma debatt som i Sverige om krigrisken och skånsk kollektivtrafik som förebild för Danmark. Det är några rubriker från den senaste tidens Öresundsdebatt. News Øresund följer och sammanställer regelbundet aktuella debattartiklar och krönikor samt fördjupande reportage och intervjuer med fokus på Öresundsregionen, Danmark och Sverige.
Politiken 13 januari 2024: Vilde investeringer forandrer Kalundborg: »Man skal lige nive sig selv i armen«
”Kalundborg, där Novo Nordisk investerar historiskt mycket i produktionsanläggningar, har landets högsta kommunala BNP-tillväxt på 26,9 procent”, skriver danska Politiken som jämför med att Danmark som helhet hade en BNP-ökning på 2,7 procent under 2022.
I den lilla hamnstaden på västra Själland finns en av världens större läkemedelsfabriker där Novo Nordisk tillverkar hälften av världens insulin och där nya läkemedel kräver stora investeringar. Politiken noterar att Novo Nordisk mellan 2000 och 2020 investerade 18 miljarder danska kronor i fabriken i Kalundborg. Under 2021-2022 investerades ytterligare 18 miljarder och i november 2023 meddelade företaget att de beslutat om ytterligare en investering på 42 miljarder fram till 2029.
Sydsvenskan 17 januari 2024: ”Den ökade risken för krig gör att regeringen och riksdagen måste fatta beslut om ytterligare en fast Öresundsförbindelse”
Region Skånes moderata ordförande i regionstyrelsen Carl Johan Sonesson skriver i en debattartikel i Sydsvenskan att den ökade risken för att Sverige dras in i ett krig gör att regeringen och riksdagen måste besluta om att investera i ytterligare en fast förbindelse över Öresund. ”Vad händer med förmågan att få in förnödenheter, läkemedel och drivmedel” avslutar han sitt inlägg.
Altinget Danmark 16 januari 2024: I Sverige taler de åbent om risikoen for krig: Nu efterlyser forsker samme debat i Danmark
”Det är oroande att Danmark inte har inlett samma debatt som våra svenska grannar, enligt Rasmus Dahlberg, docent och chef för centret för samhällssäkerhet vid den danska försvarshögskolan. ”Berättelsen om att inget dåligt någonsin kan hända i Danmark stämmer inte längre””, säger han till Altinget.
TV2 Kosmopol 17 januari 2024: Mens den kollektive transport fejler i Danmark, går den sejrstog i Skåne
Medan elva procent av invånarna i danska huvudstadsområdet reser kollektivt så är andelen i Skåne 33 procent rapporterar danska Tv2 Kosmopol som konstaterar ”Antalet som är nöjda med kollektivtrafiken i Danmark är rekordlåg, men i Skåne är situationen en helt annan. Här har man lyckats få med sig många passagerare.
Tidningen Näringslivet 16 januari 2024: Elbristen har kostat Skåne 4 500 jobb – ”Katastrof”
”Tusentals jobb har redan gått förlorade på grund av effektbristen i Skåne, visar nya siffror som TN har tagit del av. Nu kommer signaler om att företagen i södra Sverige har gett upp. De ansöker inte längre om ökad effekt. ”Näringslivet väljer andra platser”, säger Anna Jähnke (M), ordförande i Skånes Effektkommission” till Tidningen Näringslivet.
-
Danmark6 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur12 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danskt trepartsavtal om CO2-avgift för lantbruket klart – visar att 2030-målet för utsläppen nås
-
Infrastruktur11 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Norden11 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv9 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Näringsliv9 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Samhälle12 månader sedan
Danmark skriver ner befolkningsprognosen – väntas nå 6 miljoner invånare 2028