Okategoriserade
Nytt tågbolag ska trafikera Malmö-Stockholm

Flixtrain kommer från och med 2020 att köra tåg mellan Malmö och Stockholm, samt mellan Stockholm och Göteborg. Företaget Flixbus, som står bakom, lanserade sina första tåg i Tyskland för 1,5 år sedan och satsar på att kombinera tåg- och busstrafiken med en gemensam bokningsprocess och korta väntetider mellan trafikslagen. Det skriver bolaget i ett pressmeddelande.
Det tyska transportbolaget Flixbus kör långdistansbussar i 29 länder, men driver än så länge bara tågtrafik i Tyskland.
– Inspirerade av framgången vi har nått där, utvärderade vi möjligheten att trafikera tåg även i andra länder. Sverige är en lovande marknad och vi ser fram emot att göra en stor insats för omställningen till hållbara transporter. Nu står det klart att Flixtrain blir en ny tågaktör i Sverige, vilket är oerhört roligt och spännande, säger Peter Ahlgren, vd för Norden på Flixbus, i en kommentar.
Bolaget har nu fått godkännande från Trafikverket och tåget mellan Malmö och Stockholm kommer att stanna i Lund, Alvesta, Nässjö, Linköping och Norrköping – dock inte i Hässleholm. Planen är att trafiken ska igång under första halvåret nästa år.
Sträckan i sin helhet trafikeras idag av SJ och Snälltåget. (News Øresund)
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad12 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet11 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
