Fastighet
Nya tillfälliga studentbostäder på Vesterbro inflyttningsklara
De första studenterna har flyttat in i ett nytt tillfälligt studentboende på Vesterbro. Projektet, som består av 184 bostäder, är CPH Village andra studentby i Köpenhamn.
De första delarna av CPH Village andra studentby är klara. Den 1 september flyttade de första studenterna in i det nya boendet som finns på Vesterbro i Köpenhamn. Hela området ska bestå av 184 bostäder och byggs i trä. Varje bostad har eget kök och de boende delar badrum med en annan person. I området byggs även ett gemenskapshus. Hyran är, efter bostadsbidrag, 4 380 danska kronor per månad. Enligt CPH Village är det 20 procent under marknadsgenomsnittet i Köpenhamn.
Bolagets utgångspunkt är att använda tomma områden, exempelvis gamla industriområden, för tillfälliga studentbostäder i väntan på att områdena ska få en mer permanent lösning. Sommaren 2018 stod den första studentbyn med 164 tillfälliga containerbostäder klar på Refshaleøen i Köpenhamn. (News Øresund)
-
Danmark12 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20266 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark10 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Samhälle11 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark11 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark11 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
