Danmark
Nya danska lagar ska ge regeringen möjlighet att stänga platser och förbjuda folksamlingar större än två personer
Flera nya snabbt framtagna lagar beslutades av Folketinget under torsdagen för att minska spridningen av coronavirus. Det uppger Danmarks Radio. En av lagarna ska öka bötesstraffen för brott mot de lagar och regler som instiftats i samband med coronapandemin. En annan lag ger regeringen möjlighet att skärpa den nuvarande lagen som förbjuder mer än tio personer att samlas så att gränsen för hur många som får samlas på en plats kan minskas till två personer. Det ska också bli möjligt att stänga av vissa platser där folk fortsätter att samlas, till exempel lekplatser. I det fina vädret har det även varit problem med att folk samlas för tätt vid till exempel Drottning Louises Bro i Köpenhamn.
Fram till efter påsk är det redan förbjudet i Danmark att samlas mer än tio personer vid offentliga arrangemang medan restauranger, caféer, barer, frisörer, köpcentra, simhallar, idrottshallar mm är stängda. Dagligvarubutiker får hålla öppet men måste erbjuda tillgång till vatten, tvål och handsprit samt se till att det inte uppstår trängsel. Även apotek hålls öppna. (News Øresund)
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik12 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad12 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet12 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
