Infrastruktur
Ny rapport om Inlandsbanan – sträckan är intressant för Försvarsmakten
I en ny rapport från Trafikverket framgår att Försvarsmakten”bör ges ett större och tydligare inflytande avseende Inlandsbanans infrastrukturutveckling”. Sträckan och dess nuvarande manuella trafikeringssystem uppges vara en förutsättning för Försvarsmaktens transportbehov. Under kriget i Ukraina har infrastruktur med låg teknikgrad visat sig vara en tillgång, uppger DN.
Det var i december förra året som Trafikverket fick i uppdrag av regeringen att analysera förutsättningarna och föreslå eventuella åtgärder för ett förändrat avtalspartsförhållande mellan staten och Inlandsbanan. I uppdraget framgick att ”Inlandsbanan bidrar till redundans då den möjliggör omledning av trafiken vid behov, till exempel vid avbrott på Norra stambanan”. Därmed är den av betydelse för totalförsvaret, enligt uppdragsbeskrivningen, och hänvisning finns även till strukturomvandlingen med industrisatsningar i norra Sverige.
Enligt uppgifter till DN finns det stora underhållsbehov på Inlandsbanan som skulle kräva insatser på uppemot 12 miljarder kronor. Inlandsbanan, som går mellan Kristinehamn och Gällivare, drivs idag av ett aktiebolag med samma namn som ägs av 19 kommuner längs banan. (News Øresund)
-
Danska valet 20266 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20266 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark10 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Samhälle11 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark12 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark12 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
-
Danmark12 månader sedanDanska präster kan tänka sig att riva 200 kyrkor
-
Samhälle12 månader sedanPeter Danielsson blir ny landshövding i Skåne
