Life Science
Novo Nordisk investerar 17 miljarder DKK i nya fabriker i Kalundborg och ska rekrytera 400 anställda
Fram till 2027 ska det danska läkemedelsföretaget Novo Nordisk investera ytterligare 17 miljarder danska kronor i sin produktion i Kalundborg på Själland. Tre nya fabriksanläggningar ska byggas och de existerande fabriksfaciliteterna på 1,2 miljoner kvadratmeter ska utökas för att följa med försäljningstillväxten och den ökade efterfrågan på företagets diabetesprodukter, meddelar företaget, som sedan millenieskiftet redan har investerat cirka 18 miljarder DKK i produktionsanläggningen i Kalundborg.
Novo Nordisk sysselsätter i dag cirka 3 200 anställda i Kalundborg och väntas anställa 400 nya medarbetare regionalt under de nästkommande åren, i takt med att byggandet av fabrikerna kommer igång och blir färdigt. Mer än 2 500 externa medarbetare kommer att involveras i bygget. Fabriken i Kalundborg svarar idag för omkring hälften av världsproduktionen av insulin.
I och med det nya investeringsbeslutet kommer Novo Nordisk samlade investering i Kalundborg sedan millenieskiftet uppgå till 35 miljarder danska kronor motsvarande 48 miljarder svenska kronor. Som jämförelse är det mer än dubbelt så mycket som den nuyligen uppjusterade budgeten för att bygga forskningsanläggningen ESS i Lund med datacenter i Köpenhamn. Enligt rapporten State of Medicon Valley sysselsätter Novo Nordisk totalt sett cirka 17 000 anställda i Öresundsregionen. (News Øresund)
NEWS ØRESUND är ett resultat av ett utvecklingsprojekt med Interregfinansiering som under 2012-2014 drevs i samarbete mellan Roskilde Universitet, Lunds universitet och Øresundsinstituttet. Sedan 2015 fortsätter utvecklingen av News Øresund inom Øresundsinstituttet. Under 2019-2022 stärker News Øresund den oberoende bevakningen av regionens life science kluster genom Øresundsinstituttets medverkan i Interregprojektet GC life science analysis initiative.
ØRESUNDSINSTITUTTET är ett oberoende dansk-svenskt kunskapscentrum som genom analyser, fakta, nätverksmöten och medieverksamhet bidrar till en ökad kunskap om utvecklingen i Danmark och Sverige med fokus på Öresundsregionen. Verksamheten drivs utan vinstintresse med finansiering från mer än 100 medlemmar inom offentlighet och det privata näringslivet i Danmark och Sverige.
Nyheterna från News Øresund får fritt återges under förutsättning att News Øresund anges som källa.
Kontakta oss: redaktion (at) newsoresund.org
Mer information: www.newsoresund.org / www.oresundsinstituttet.dk
-
Danmark12 månader sedanFrån och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur10 månader sedanNorska Vy testar sommartåg mellan Malmö–Oslo och hoppas på tåg till Köpenhamn
-
Näringsliv11 månader sedan
Saab storsatsar i Skåne – nytt kontor i Lund och nytt varv i Landskrona
-
Danmark11 månader sedanEfter mer än 600 år: Tre kronor försvinner från Danmarks riksvapen
-
Danmark11 månader sedanFörsta spadtaget till utbyggnaden av tågstationen vid Köpenhamns flygplats i Kastrup
-
Norden12 månader sedanNytt program för fri rörlighet i Norden ska stärka Nordiska Ministerrådets arbete mot gränshinder
-
Life Science10 månader sedanLäkemedelsbolaget Polypeptide i Malmö anställer 100 personer – boom för fetmaläkemedel ökar efterfrågan på deras peptidbaserade råvara
-
Danmark10 månader sedanMöjlig ny bro mellan Fyn och ön Als kommer ta sju minuter med bil
