Danmark
Danska succéföretaget Novo Nordisk förhandlade 2004 om fusion och flytt av huvudkontoret till Schweiz
Hundraårsfirande läkemedelsbolaget Novo Nordisk är idag en dansk företagssuccé med huvudkontor i Bagsværd utanför Köpenhamn, forskningsanläggningar och fabriker utspridda över Själland och där 39 procent av bolagets 47 000 anställda runt om i världen arbetar i Danmark. Men det kunde ha blivit helt annorlunda avslöjar Kurt Jacobsen, professor vid Copenhagen Business School i den nya boken ”Novo Nordisk” som bygger på dokument från Novo Nordisk arkiv och som refereras av Berlingske. 2004 var Novo Nordisk på väg att gå samman med ett annat företag och flytta huvudkontoret till Schweiz.
Att två konkurrerande danska läkemedelsföretag som var fokuserade mot behandling av diabetes 1989 fusionerade till Novo Nordisk tycktes inte den dåvarande företagsledningen anse räcka för att skapa ett konkurrenskraftigt företag. Vid den tidpunkten hade Novo Nordisk problem med för få nya läkemedel och var betydligt mindre än flera konkurrenter. Enligt boken försökte Novo Nordisk ledning under perioden 1994-2004 få till stånd en rad olika fusioner med andra läkemedelsföretag samtidigt som de utåt gav bilden av ett starkt företag.
Novo Nordisk Fonden stoppade fusion och flytt till Schweiz
Novo Nordisk fusionsplanerna kulminerade sommaren 2004 då ett sammangående var på gång med det familjeägda schweiziska läkemedelsföretaget Serono. En fusion som skulle innebära att det sammanslagna bolagets huvudkontor hamnade i Schweiz. Men Novo Nordisk majoritetsägare, Novo Nordisk Fonden, sade nej till en fusion. Resten är känd historia. Novo Nordisk har sedan dess lyckats forska fram en rad nya produkter och såväl omsättning som vinst har ökat kraftigt.
Wallenbergsfären fusionerade Astra med brittiska Zeneca
I Sverige gick strukturutvecklingen i andra riktningen i en tid där läkemedelsbranschen präglades av fusioner och företagsköp. Wallenbergsfären fusionerade 1999 det svenska läkemedelsföretaget Astra med Zeneca och huvudkontoret för Astra Zeneca hamnade i Storbritannien. Några år tidigare hade svenska Pharmacia blivit Pharmacia & Upjohn och som splittrade verksamheten i olika delar och som 2003 köptes av amerikanska Pfizer. (News Øresund)
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle11 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Politik12 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Hållbarhet12 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
-
Danmark9 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur11 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas


