Näringsliv
Northvolt bygger batterifabrik i Skellefteå och utvecklingsavdelning i Västerås

Northvolt har beslutat att bygga utvecklingsavdelning och demonstrationsfabrik i Västerås och huvudfabrik i Skellefteå. Illustration: Northvolt
Det nya batteritillverkande energiföretaget Northvolt meddelade i veckan att företagets huvudfabrik ska byggas i Skellefteå medan utvecklingsavdelningen och en demonstrationsanläggning planeras i Västerås. Det uppger företaget i ett pressmeddelande.
– Europa rör sig snabbt mot elektrifiering. Sverige har en unik position att etablera storskalig batteriproduktion som stöttar denna utveckling med sin rena och förnyelsebara energi, säger grundaren och vd:n Peter Carlsson med ett förflutet i Tesla.
Att utvecklingsavdelningen etableras i Västerås motiveras med stadens stora kunnande inom energiteknik med flera stora multinationella företag på plats med ABB i täten. Skellefteå är ett råvaru- och gruvkluster som uppges passa bra som etableringsort för Northvolts huvudfabrik. Från början hade Northvolt listat 10 möjliga etableringsorter i Sverige och Finland som de kontaktade, däribland Malmö.
Anläggningen i Västerås beräknas få 300-400 anställda och ska stå klar 2019. Fabriken i Skellefteå väntas få 2 000 – 2 500 anställda och ska stå klar 2020 för att vara fullt utbyggd 2023 med en produktionskapacitet på 32 GWh batterier per år. (News Øresund)
-
Danmark10 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Samhälle12 månader sedanReserekord när Öresundstågen växt från Köpenhamn-Malmöpendel till att omfatta hela södra Sverige – siktar på 250-procentig ökning till 2050
-
Danmark8 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Samhälle9 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark9 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danska valet 20264 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
