Danmark
Nordea varnar för trög tillväxt


Ökad konsumtion bland de danska hushållen är en avgörande faktor för att landets tillväxt ska lyfta, enligt Nordea. Bild: News Øresund – Jenny Andersson.
Svag export och låga investeringar bland företagen tynger Danmarks ekonomi. Och de kommande åren väntas inte bjuda på någon större tillväxt. För att ekonomin ska lyfta måste de danska hushållen öppna sina plånböcker och börja konsumera. Det konstaterar Nordea i sin färska konjunkturprognos.
Under det tredje kvartalet föll såväl exporten som privatkonsumtionen i Danmark och indikatorer för det fjärde kvartalet ger ingen anledning till någon större optimism, skriver banken som räknar med att tillväxten i år stannar vid 0,8 procent.
Nästa år väntas BNP öka med 1,3 procent och året därpå med 1,7 procent.
En stor hämsko för tillväxten är att danskarna håller så hårt i sina pengar, hushållens konsumtion står nämligen för ungefär hälften av efterfrågan i ekonomin. Men Nordea ser flera förutsättningar för att danskarnas shoppinghumör ska förbättras under de kommande åren. Sysselsättningen är stigande och reallöneutvecklingen positiv, samtidigt är räntorna historiskt låga och bensinpriserna på väg ner. Till det ska läggas att situationen på bostadsmarknaden förbättrats. Än så länge har dock dessa faktorer inte räckt för att lyfta konsumtionen.
En annan utmaning för Danmark är att företagen investerar alldeles för lite, något som tyngt ekonomin under en längre tid. På kort sikt finns det inte något som tyder på att investeringsaktiviteten kommer att stiga märkbart, enligt banken som uppger att det i stället finns risk att investeringarna minskar ytterligare efter den senaste tidens avmattning i efterfrågan.
”Den låga investeringsnivån är både ett konjunkturellt och strukturellt problem, vilket understryker behovet av reformer som syftar till att förbättra företagens villkor”, skriver Nordea.
När det gäller Sverige konstaterar banken att ekonomin har utvecklats relativt väl de senaste åren där tillväxten drivits av en inhemsk efterfrågan. Men en trög utveckling i omvärlden i kombination med högre skatter och amorteringskrav på hemmaplan gör att Sveriges ekonomi får svårt att lyfta de kommande åren. I år väntas BNP öka med 2,0 procent och nästa år tros tillväxten ligga på 2,3 procent. (News Øresund – Linus Lindqvist)
Läs mer: OECD sänker prognos för dansk ekonomi
Läs mer: Deppigt i danskt näringsliv
-
Danmark6 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Danmark12 månader sedan
Danskt trepartsavtal om CO2-avgift för lantbruket klart – visar att 2030-målet för utsläppen nås
-
Näringsliv10 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Norden12 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv10 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Danmark8 månader sedan
Utan invandring eller stigande fruktsamhet kommer antalet invånare i Danmark att minska kraftigt
-
Politik8 månader sedan
Region Skånes politiker uppvaktar Danmarks regering för att få behålla samarbetet med danska regioner
-
Danmark9 månader sedan
Danska logistikföretaget DSV köper DB Schenker och blir Danmarks näst största företag