Danmark
Nationalbanken: nu vänder dansk ekonomi uppåt
Det går bättre än väntat för dansk ekonomi. Danmarks Nationalbank justerar upp sin tillväxtprognos från 1,7 till 2,0 procent för 2015. Samtidigt varnar banken för en ökad risk för arbetskraftsbrist och en bostadsbubbla.
Sedan förra prognosen i december har det ljusnat för dansk ekonomi. Därför justerar Nationalbanken upp prognosen för BNP-tillväxten från 1,7 till 2,0 procent under 2015. För 2016 justeras prognosen upp marginellt till 2,1 procent. Anledningen till den snabbare återhämtningen är en kombination av fallande oljepriser, låga räntor och en fallande valutakurs i förhållande till Danmarks största handelsländer.
”Det är nödvändigt att arbetsstyrkan växer i jämn takt under de kommande åren”, skriver Nationalbanken med en förhoppning om att de senaste årens reformer av arbetslöshets- och pensionssystemet verkligen resulterar i ett ökad arbetskraftsutbud. ”Annars kommer det snabbt att uppstå brist på ledig arbetskraft och uppgången avstannar”, kommenterar Nationalbanken.
Banken varnar även för att det låga ränteläget ökar risken för att en ny dansk bostadsbubbla ska uppstå.
Oron över att Danmarks ska drabbas av deflation avfärdar däremot banken i sin prognos. ”Fallande oljepriser skapar inte deflation”, är deras slutsats. Banken pekar på att kraftiga oljeprisfall inte är något ovanligt. Under 2001 föll oljepriserna med 45 procent och under andra halvåret 2008 inträffade ett 64-procentigt prisfall. (News Øresund)
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle11 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark9 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Politik12 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Hållbarhet12 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
-
Danmark9 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur11 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas


