Danmark
Metron i Köpenhamn har gett högre bostadspriser

Värdet på lägenheterna är ofta högre kring metrostationerna i Köpenhamn än i stadsdelen i övrigt. Foto: News Øresund.
Priset för lägenheter med mindre än 300 meter till en metrostation i Köpenhamn är sex procentenheter högre än övriga bostäder i samma område. Det visar en ny undersökning från boligsiden.dk som innefattar prisutvecklingen kring de två första metrolinjerna som stod klara i Köpenhamn för tolv år sedan. Vid vissa stationer ligger försäljningspriserna för lägenheter hela 40 procent över nivån för stadsdelen.
Ett av de områden som har haft störst ökning och där försäljningspriserna för lägenheter kring metrostationen ligger 40 procent över stadsdelen i övrigt är kring Öresund på Amager.
– Vid Öresund station är det väldigt tydligt att metron har haft stor betydelse. Vid andra metrostationer följer prisutvecklingen på lägenheter som ligger nära stationen stadsdelen generellt. Ofta är det många faktorer som påverkar priset. Till exempel har det inte haft någon stor betydelse för prisutvecklingen att det har kommit en metrostation vid Nörreport station som är en trafikknutpunkt sedan tidigare, säger Birgit Daetz, kommunikationsdirektör på boligsiden.dk i en kommentar.
Det är främst i områden som tidigare endast har haft buss som offentligt transportmedel som ökningen har skett. Det finns även exempel där metron inte har inneburit något större enskilt lyft för lägenheterna kring stationen, men har påverkat hela området positivt. Bostadspriserna stiger generellt inte omedelbart när ett beslut om nya metrostationer fattas eller medan byggandet pågår utan först när metron är klar. Men de faller inte heller på grund av ökat buller under byggtiden, visar undersökningen. (News Øresund)
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle11 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark9 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
-
Danmark9 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur11 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas
-
Arbetsmarknad12 månader sedanUber förvärvar stort danskt taxibolag
-
Infrastruktur12 månader sedanNy rapport: Så ska Arlandas konkurrenskraft stärkas


