Fastighet
Marie Persson ny vd för Volito Fastigheter i Malmö
Volito Fastigheter i Malmö hämtar sin nya vd från Skanska Öresund uppger företaget i ett pressmeddelande. Marie Persson tillträder vd-jobbet i Volito Fastigheter den 1 maj och kommer då närmast från uppdraget som marknads- och uthyrningschef på Skanska Öresund. Volito Fastigheters nuvarande vd Pelle Hammarström tillträder en nyinrättad tjänst inom moderbolaget AB Axel Granlund.
– Jag ser mycket fram emot att välkomna Marie Persson till Volitogruppen. Marie har en lång samt gedigen bakgrund från Skanska där hon verkat i flera seniora positioner. Med Marie får Volito Fastigheter en VD med ett erfaret ledarskap, bred kunskap inom fastighetssektorn och ett starkt resultatfokus, säger Ulf Liljedahl, VD och koncernchef i Volito AB.
– Jag vill passa på att tacka Pelle för hans mångåriga insats i Volitogruppen och på det sätt han, inom Volitogruppen, framgångsrikt byggt upp ett ansenligt fastighetsbestånd i Malmö. Aktieägare, styrelse, undertecknad samt alla kollegor i Volito önskar honom all lycka med de nya utmaningarna i AB Axel Granlund. (News Øresund)
-
Danmark2 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur8 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danska regeringen bidrar med miljoner till stängningen av Pusher Street på Christiania – den 6 april börjar gatan grävas upp
-
Danmark12 månader sedan
Transparency International: Danmark alltjämt minst korrupta landet i världen – Sverige på sämsta placeringen sedan mätningarna startade
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Nytt danskt löneavtal ger en ram på 8,8 procent under två år för 200 000 statsanställda
-
Arbetsmarknad11 månader sedan
Fler svenskar omfattas av den danska expertskatten
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Riksdagen röstar om id-kontrollag den 15 februari – så förbereder sig transportörerna
-
Samhälle11 månader sedan
Göteborg kan gå från sex särskilt utsatta områden till ett på tio år