Samhälle
Malmöborna blir rikare – knappar in på rikssnittet
Välståndet stiger i Malmö, och det går snabbare än i resten av Sverige. Snart är Malmöbornas ekonomi i nivå med rikssnittet, enligt socialforskaren Tapio Salonen vid Malmö universitet, som intervjuats av Sydsvenskan.
Det senaste decenniet har Malmö knappat in på resten av landet, och det går allt fortare, berättar Tapio Salonen, som studerat Malmö i 30 års tid, för Sydsvenskan.
Justerat för inflation har alla grupper fått det bättre, något som inte var fallet på 00- och 10-talet. 2008 var nästan 30 procent fattiga, enligt definitionen ”låg ekonomisk standard”, som innebär en disponibel inkomst på 60 procent eller mindre än medianvärdet i Sverige. Klyftorna ökade och för låginkomsttagare gick det ännu sämre. Den trenden har vänt och andelen fattiga hushåll blir mindre. I dag är siffran för hushåll med låg ekonomisk standard 22 procent.
I statistiken är det ett antal faktorer som visar på utvecklingen:
- Från 90-talet fram till 2010 tappade den genomsnittlige Malmöbon inkomst jämfört med andra svenskar, och 2010 låg skillnaden på nästan 3 000 kronor. I dag ligger nivån på 2 100 kronor.
- Det så kallade balansmåttet, som visar hur många köpstarka respektive köpsvaga hushåll det finns, är större i Malmö än jämförbara städer, men sjunker också stadigt – från 1,72 år 2012 till 1,38 för 2022. I Stockholm respektive Göteborg var det 2022 0,52 och 0,99.
- Sysselsättningsgraden är högre än på länge, och högre än vad rikssnittet är. 2023 var den 70,8 i Malmö mot 69,4 i hela landet. Enligt Tapio Salonen får man gå tillbaka till Kockumstiden (varvet i Malmö) för att hitta samma siffror.
Att det går bättre för Malmö nu beror på en mängd saker, men några faktorer Tapio Salonen lyfter fram är hög inflyttning av unga och högutbildade till Malmö, som därmed betalar kommunalskatt, och att fler företag och myndigheter etablerar sig i staden.
(News Øresund)
-
Infrastruktur11 månader sedanNorska Vy testar sommartåg mellan Malmö–Oslo och hoppas på tåg till Köpenhamn
-
Näringsliv12 månader sedan
Saab storsatsar i Skåne – nytt kontor i Lund och nytt varv i Landskrona
-
Danmark11 månader sedanEfter mer än 600 år: Tre kronor försvinner från Danmarks riksvapen
-
Danmark11 månader sedanFörsta spadtaget till utbyggnaden av tågstationen vid Köpenhamns flygplats i Kastrup
-
Life Science11 månader sedanLäkemedelsbolaget Polypeptide i Malmö anställer 100 personer – boom för fetmaläkemedel ökar efterfrågan på deras peptidbaserade råvara
-
Danmark11 månader sedanMöjlig ny bro mellan Fyn och ön Als kommer ta sju minuter med bil
-
IT / mobiltelefoni10 månader sedanOtryggheten i fokus när IT-företagen lämnar Kista
-
Arbetsmarknad9 månader sedanE-handelsföretaget Boozt flyttar huvudkontoret från Malmö till Köpenhamn
