Politik
Magdalena Andersson är ny partiledare för Socialdemokraterna – och på väg att bli Sveriges statsminister

Socialdemokraterna i Sverige utsåg på torsdagen enhälligt Magdalena Andersson till ny partiledare efter Stefan Löfven, som valt att avgå efter nära tio år som partiledare och sju år som statsminister. Om hon får riksdagens godkännande att även ta över statsministerposten blir Magdalena Andersson Sveriges första kvinnliga statsminister.
Till långa applåder och med flera tidigare statsministrar på första raden tackade Magdalena Andersson för utnämningen och nämnde tre områden som hon vill prioritera: större demokratisk kontroll över skola, sjukvård och äldreomsorg, att leda klimatomställningen i världen, samt att bryta segregationen och minska våldet.
Magdalena Andersson är finansminister i Sverige sedan 2014 och har ett starkt stöd inom Socialdemokraterna. Inför partiledarvalet har hon varit ohotad som kandidat. Sakpolitiskt sägs hon ofta stå något mer till vänster inom partiet, men bilden är inte entydig.
Tidigare har hon bland annat arbetat som politiskt sakkunnig på statsrådsberedningen och varit överdirektör på Skatteverket. Hon har studerat vid Handelshögskolan i Stockholm, Harvard University i USA och vid Institute for advanced studies i Wien.
För att accepteras som statsminister behöver Magdalena Andersson stöd från andra partier – i dag sitter Socialdemokraterna och Miljöpartiet i regeringen, med stöd av Vänsterpartiet och Centern. (News Øresund)
-
Danmark2 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur9 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danska regeringen bidrar med miljoner till stängningen av Pusher Street på Christiania – den 6 april börjar gatan grävas upp
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Fler svenskar omfattas av den danska expertskatten
-
Samhälle12 månader sedan
Göteborg kan gå från sex särskilt utsatta områden till ett på tio år
-
Danmark11 månader sedan
Ny prognos: Köpenhamn växer med 120 000 invånare fram till 2060
-
Infrastruktur12 månader sedan
Öresundsbron klarar fyrdubbling av tågtrafiken för gods och passagerare – men det kräver ytterligare en sänktunnel mellan Pepparholm och Kastrup
-
Samhälle12 månader sedan
Greater Copenhagens vd går till Innovation Skåne