Politik
Løkke har en plan för ett nytt danskt mittenparti
Danmarks tidigare statsminister och förre ledaren av det liberala partiet Ventstre har kommit långt i sina övervägande om att bilda ett nytt danskt parti. I en intervju med Jyllands-Posten berättar han om sina tankar på ett nytt parti som ska driva en mittenpolitik och undvika den symbolpolitik han menar präglar många danska partier.
Sedan Lars Løkke Rasmussen avgick som partiledare för Venstre har han skapat ett politiskt nätverk på omkring 15 000 personer och har två ansatta i ett sekretariat där en sekretariatschef snart ska vara på plats. Till Jyllands-Posten uppger Lars Løkke Rasmussen att målet är att han ska finnas på röstsedlarna för det nya partiet till nästa Folketingsval som måste hållas senast den 5 juni 2023.
– Jeg har en plan, men ikke en garanti for, at det bliver gennemført. Men jeg er rimelig målbevidst. Succeskriteriet er, at det skal være valgbart og have en appel på begge sider af midten.
Till skillnad från i Sverige finns ingen fast valdag för valet till Folketinget utan istället säger reglerna att valet måste hållas senast efter fyra år men att statsministern avgör valdagen. Spärrgränsen för att bli invalda i Folketinget ligger på två procent. (News Øresund)
-
Danska valet 20266 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20267 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark11 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Samhälle12 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark12 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
-
Danska valet 20267 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Longreads12 månader sedanSvenska Bonnier News köper danska Zetland
-
Danmark11 månader sedanTrendbrott: Unga danska män röker och dricker mindre
