Samhälle
Kraftigt ökad smittspridning i Danmark – Sundhedsstyrelsens direktör vill återinföra coronapass

Mellan den 3 och 4 november registrerades 2 598 nya fall av covid-19 i Danmark enligt statistik från Statens Serum Institut. Det var det högsta talet sedan 30 december förra året. Den ökade smittspridningen gjorde att Sundhedsstyrelsens direktör Søren Brostrøm i en intervju med danska TV 2 under torsdagen berättade att han gärna ser att kravet på att visa upp coronapass återinförs i vissa situationer för att minska smittspridningen.
Även i Sverige ökar spridningen av covid-19 – men på en lägre nivå
Den 3 november noterades 842 nya bekräftade fall av covid-19 i Sverige enligt statistik från Folkhälsomyndigheten. I Sverige genomförs inte lika många smittester som i Danmark vilket gör att siffrorna inte är helt jämförbara mellan länderna.
383 covid-19 smittade per 100 000 invånare i Region Hovedstaden – 140 inlagda på sjukhus
I danska Region Hovedstaden har motsvarande 383 nya smittade med covid-19 per 100 000 invånare registrerats under de senaste sju dagarna fram till och med den 3 november uppger Statens Serum Institut. Albertslunds kommun är hårdast drabbad med 726 smittade per 100 000 invånare. Ishøj, Brøndby, Glostrup, Dragör och Tårnby ligger på en nivå mellan 660 och 532 smittade per 100 000 invånare. Enligt Ritzau är det t.ex. i Dragör främst skolbarn på en skola som smittats av covid-19 och för en liten kommun ger det stort genomslag i statistiken.
Vid en nivå på mer än 500 smittade per 100 000 invånare och om det samtidigt konstaterats mer än 20 smittillfällen rekommenderas kommunerna att genomföra åtgärder.
Den 4 november var 140 inlagda på sjukhus med konstaterad covid-19 på sjukhus i Region Hovedstaden, varav 14 under intensivvård.
49 covid-19 smittade per 100 000 invånare i Skåne – 23 inlagda på sjukhus
I Region Skåne har motsvarande 49 nya fall per 100 000 invånare konstaterats smittade av covid-19 under de senaste sju dagarna fram till och med den 3 november enligt statistik från Region Skåne. Det En vecka tidigare låg talet på 38.
Den 4 november var 23 personer i Skåne inlagda på sjukhus med covid-19, varav 4 på intensivvård.
-
Danmark5 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur11 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Infrastruktur11 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Norden10 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv8 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Näringsliv8 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Samhälle12 månader sedan
Nu börjar visitationszoner efter dansk modell gälla i Sverige
-
Samhälle11 månader sedan
Danmark skriver ner befolkningsprognosen – väntas nå 6 miljoner invånare 2028