Danmark
Köpenhamns kommun släcker gatubelysning – 11 andra kommuner i huvudstadsområdet följer efter
Köpenhamns kommun kommer att släcka gatubelysningen i 25 parker och grönområden och på ytterligare 45 platser under nätter mellan midnatt och klockan fem på morgonen. Kommunen kommer också att dämpa gatubelysningen på alla platser med tio procent, utom vid så kallade supercykelvägar. Det beslutades i Köpenhamns kommuns Teknik- og Miljøudvalg med syftet att minska energiförbrukningen. Kommunen är i dialog med Köpenhamns polis för att ur ett trygghetsperspektiv klargöra vilka parker och platser som går att släcka ned. Åtgärderna ska gälla t.o.m. 1 maj 2023.
Köpenhamns kommun är inte ensamma om att dra in på gatubelysningen för att spara ström. I kommunerna Allerød, Fredensborg, Roskilde, Hørsholm, Køge, Hillerød, Albertslund, Lejre, Solrød, Ballerup och Høje Taastrup har liknande beslut tagits, rapporterar TV 2 Lorry. (News Øresund)
Läs mer:
Köpenhamns flygplats sänker värmen för att spara energi
-
Danska valet 20266 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20267 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark11 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Samhälle12 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark12 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark12 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
-
Danska valet 20267 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Danmark12 månader sedanFörsenat specialfartyg gör det osäkert om Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
