Cleantech
Köpenhamnarna kan få fler bilpooler


Trafik- och miljönämnden i Köpenhamns kommun tar på måndagskvällen ställning till ett förslag om att utöka antalet fasta parkeringsplatser för bilpoolsbilar i staden till 750 stycken. Målet är att minst 30 procent av dem ska vara elbilar. Foto: News Øresund – Johan Wessman
Köpenhamns kommun överväger att öka antalet bilpoolsbilar som har fast parkeringsplats från 300 till 750 fram till år 2020. Dessutom kan det bli aktuellt med ett pilotprojekt där 10-20 bilar flyttas till magasin utanför staden under några månader, medan ägarna får tillgång till kollektiva reseformer. Under måndagskvällen ska förslagen behandlas i Teknik- och miljönämnden, skriver Berlingske.
Syftet med fler bilar som delas av många är mindre trängsel, större mobilitet och mindre luftföroreningar, menar Köpenhamns trafik- och miljöborgmästare Morten Kabell (Enhedslisten). Av de 750 tänkta bilpoolsbilarna är målet att minst 30 procent ska vara elbilar. Förslaget backas upp av Socialdemokratiet förutsatt att det finns en efterfrågan på bilpoolerna, skriver Berlingske.
Pilotprojektet där bilar skickas iväg och parkeringsplatserna tillfälligt görs om till exempelvis cykelparkering, lekplatser eller gröna rum är tänkt att pågå under tre månader. Därefter ska det utvärderas av kommunen.
– Vi står inför att vi måste skapa rum för 100 000 nya köpenhamnare under de kommande tio åren. Det finns inte plats för att de alla också ska ha bil. I stället bör vi göra delade bilar till ett attraktivt val för dem, säger Morten Kabell till Berlingske. (News Øresund)
-
Danmark5 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur11 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Infrastruktur11 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Norden10 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv8 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Näringsliv8 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Samhälle11 månader sedan
Danmark skriver ner befolkningsprognosen – väntas nå 6 miljoner invånare 2028
-
Danmark7 månader sedan
Utan invandring eller stigande fruktsamhet kommer antalet invånare i Danmark att minska kraftigt